Po nejstarší radonové stezce na světě se můžete projít v ČR – víme kde
Nejrůznějších NEJ máme po České republice opravdu hojně. A jedno takové tříkilometrové najdete i v Jáchymově. Nemusíte se sem totiž vydávat jen do lázní nebo za poznáním poválečné historie, čekají tu na vás i hned dvě naučné stezky, přičemž jedna z nich je opravdovým celosvětovým unikátem.
Štola číslo 1. v Jáchymově je neblaze proslulá zejména kvůli nuceným pracím politickým vězňů, kteří sem byli v minulém století posílání. Dodnes tu můžete vidět zbytky mříží, Mauthausenské schody, strážní věže nebo repliku táborového domku. O celé situaci se pak můžete poučit na naučné stezce Jáchymovské peklo, měřící 8,5 kilometru. O té však dnes mluvit nechceme.
Evropské NEJ v Jáchymově
Naučná stezka o radonu v Jáchymově je opravdu úplně první svého druhu na světě. Pro návštěvníky se otevřela v plné parádě – na třech kilometrech najdete hned devět naučných tabulí s mnoha zajímavostmi nejenom o radonu. Jde o příjemnou procházku pro rodiny s dětmi i kočárky. Vede přístupným terénem a zabere vám něco mezi hodinou a půl až dvěma hodinami.
Odkud vyjít? Nejdříve navštivte muzeum
Samozřejmě to není povinné, ale Jáchymovské muzeum má opravdu velmi zajímavé expozice o těžbě stříbra v oblasti, balneologii i o zdejším programu pro politické vězně. A vyráží odtud také první tabule Naučná stezky o radonu v Jáchymově. Pokračovat pak budete kolem radnice, k dolu Svornost, minete špitální kostelík a skončíte u sanatoria Radium palác.
Jde o takovou menší okružní trasu, vedou po svazích za městem i starou stromovou alejí. Mimo jiné tu najdete část, věnovanou Marii Curii Sklodowské, která svůj objev, za který získala Nobelovu cenu, uskutečnila právě díky rudám z dolu Svornost. A nebude chybět i něco málo o provozu lázní a další Jáchymovské zajímavosti.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.