Pneumatik pohozených v přírodě uklidili letos dobrovolníci 8 tun
Každým rokem řeší tisícovky řidičů výměnu pneumatik. Mnohdy i ti, kteří si prostě koupí nové krásné gumy, nicméně staré ještě na odpis úplně nejsou. likvidace starých pneumatik je tak nasnadě. Doby, kdy se pneumatiky válely zcela běžně v přírodě, jsou už naštěstí pryč, nicméně stále se najdou jedinci, kteří se tohoto jednání vůbec neštítí. A to i přes skutečnost, že se vystavují pokutě až ve výši 50 000 za zakládání černé skládky. I letos hledali dobrovolníci pneumatiky na několika místech v ČR a výsledky byly zajímavé.
Přes 800 kusů pneumatik
Celkem se do akce zapojilo 22 000 dobrovolníků. Ti byli na 736 sběrných místech. Podařilo se jim zajistit 225 tun odpadu. Co se týká pneumatik, vzniklo celkem 216 sběrných míst. Nalezeno bylo 811 pneumatik, což rozhodně není málo. Vždyť jejich hmotnost činila neuvěřitelných 7 900 kg. Rekordmanem se stala řeka Ohře, z níž bylo vytaženo 50 pneumatik. Celkem 45 kusů bylo ve Vinařicích.
Výrazné zlepšení
Organizátor celé akce Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko hovořil o výrazném zlepšení. V loňském roce se dobrovolníci setkali s 18 000 kusy. Největší české černé skládky jsou uklizeny, nicméně vyhráno zcela jistě není. Co se týká největšího množství odpadu v letošním roce, tak to bylo nalezeno u Rousínova. Konkrétně 12 tun.
Legální zbavení se pneumatik není složité
Za vyhazováním gum do volné přírody stojí většinou nevědomost. Vždyť samotní prodejci mají povinnost odebrat až 65 % pneumatik. O jejich ekologickou likvidaci by se tak měli starat právě oni. Záležet by nemělo na pneuservisu, kde lidé pneumatiky koupili. Vzít by je měl jakýkoli prodejce. Vždyť vyhození pneumatiky do přírody je složitější než její odevzdání do zpětného výkupu! Jinak je možné využít i aplikace kamsnim.cz, která vám poukáže na nejbližší z celkem 4 929 odběrných míst.
Pneumatiky na skládce: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.