Pluto o svůj statut planety přišlo kvůli Praze. Jestli to bylo správně se vědci dodnes přou – i po tolika letech

Pluto, planeta, vesmír, výzkum, sluneční soustava

Pluto o svůj statut planety přišlo kvůli Praze. Jestli to bylo správně se vědci dodnes přou – i po tolika letech. Příběh Pluta je příběhem nebeského zázraku i vášnivých debat – o tom zcela jistě není pochyb.

Tenhle zvláštní vesmírný objekt byl objeven v roce 1930 americkým astronomem Clydem Tombaughem a jako devátá a nejmenší planeta naší sluneční soustavy si rychle získal srdce snad všech lidí. Tento vzdálený, mramorově zbarvený svět, který se nachází daleko od Slunce, se stal symbolem tajemného okraje našeho vesmírného sousedství.

Pluto už není planeta pěkných pár let

V roce 2006 se však vše změnilo. Mezinárodní astronomická unie (IAU) se sešla v Praze, aby přijala monumentální rozhodnutí o statusu Pluta. Klíčovým hráčem byl Mike Brown, profesor astronomie na CalTechu, jehož objevy jiných vzdálených nebeských objektů, včetně Eris, zpochybnily jedinečné postavení Pluta ve sluneční soustavě.

Pluto o svůj statut planety přišlo kvůli Praze

Foto: Pixabay

Spor z roku 2006: Přepsání definice planet

Změna klasifikace Pluta, kterou provedla IAU, vyplynula z potřeby vytvořit formální definici toho, co je to planeta. Nová kritéria stanovila, že nebeské těleso musí:

  • obíhá kolem Slunce,
  • mít kulovitý tvar a
  • „vyčistit své okolí“ od jiných objektů.

Pluto splňovalo první dva požadavky, ale nesplňovalo třetí. Ovšem jeho oběžná dráha zaplněná dalšími objekty v Kuiperově pásu (oblast plná ledových těles za Neptunem) ho diskvalifikovala z toho, aby bylo podle této nové definice považováno za planetu. Pluto tak bylo překlasifikováno na „trpasličí planetu“ a připojilo se k rostoucí skupině podobných objektů na okraji sluneční soustavy.

Rozhodnutí degradovat Pluto vyvolalo vlnu diskusí a v některých případech i pobouření

Po desetiletích, kdy se školáci učili, že naše sluneční soustava má devět planet, bylo těžké Pluto opustit. Také vědci byli rozděleni. Zastánci změny klasifikace tvrdili, že Pluto jednoduše nesplňuje přísná vědecká kritéria pro zařazení mezi planety. Pokud by mělo zůstat planetou, proč bychom do tohoto stavu neměli „povýšit“ i další podobná tělesa jako je třeba výše zmíněná Eris nebo třeba Haumea? Sluneční soustava by se při mírnějších definicích mohla rychle zaplnit stovkami planet (aktuálně se hovoří asi o číslu 200). a to je asi ta nejlepší odpověď na to, proč Pluto není a už asi nikdy nebude plnohodnotnou planetou. V záplavě jemu podobných by se totiž doslova ztratilo – s ním i definice sluneční soustavy, jakou dnes známe.

 

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/science/article/pluto-planet-dwarf-planetoid-solar-system?loggedin=true&rnd=1708092596356, https://www.amazon.com/How-Killed-Pluto-Why-Coming/dp/0385531109

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.