Plitvická jezera stojí za to i v zimě!
Plitvická jezera jsou většině Čechů velmi dobře známá. Nacházejí se totiž v zemi, která mezi přímořskými letovisky vždy vede. V Chorvatsku. Tento národní park je známý unikátním prostředím, krásnou krajinou a unikátními vodními plochami. Ne každý však ví, že je lze navštívit i v zimě. A i v tomto ročním prostředí mají něco do sebe.
Celoroční provoz
V létě je toto místo přirozeně velmi hojně navštěvované. Mnozí z vás možná také využili cestu k moři k tomu, aby ještě před cílem zastavili u tohoto národního parku a pokochali se. Tento areál je však otevřen celoročně, a proto jej lze navštívit i v zimě, kdy vodopády zamrzají a lesy jsou pokryté sněhem. Toto místo vypadá úplně jinak, ale vlastně hodně podobně. Navíc výhodou je, že zde nenajdete takové masy lidí, jako právě v letní sezoně. Můžete si tak více vychutnat krásu parku. Žádné zástupy, fronty a tlačenice vás čekat nebudou.
Omezení otevírací doby
V zimních měsících však není národní park otevřen ve stejném rozsahu jako v průběhu hlavní sezony, v létě. Plitvická jezera jsou přístupná o dvě hodiny kratší dobu. Omezení je však jen časového rázu. Lokality parku nejsou nikterak změněny nebo znepřístupněny. Jediné, co vyloženě budete postrádat, je velké množství restaurací s otevřenými zahrádkami a další jiné prodejce. Ti se se totiž vrací až v průběhu jara. Nemusíte se však bát, na něco určitě nerazíte. Jen ne v takovém množství.
Jak se sem dostat?
Pokud se budeme bavit o lokalitě Plitvických jezer, určitě zmíníme polohu. Nachází se blízko hranic se sousední Bosnou a Hercegovinou. Status národního parku lokalita získala krátce po válce. Konkrétně v roce 1949. Veřejnosti je však přístupná až od roku 1959. Deset let tak museli návštěvníci čekat na takovou podívanou. Další rok s devítkou na konci – tedy rok 1979 – pak přinesl další metu pro park. Stal se totiž světovým dědictvím UNESCO. Nejlépe se sem dostanete z pobřežního města Zadaru. To zabere asi půl druhé hodiny jízdy autem.