Pitná voda nad zlato aneb jak na cestách získat kvalitní vodu
Cestovat lze různě. S cestovní kanceláří, nebo i na vlastní pěst. Některý cestovatel má rád svoje pohodlí v hotelu s all inclusive, jinému se líbí zažít dobrodružství pod širákem, když si veškerou svou cestovní výbavu nese na svých bedrech. Bez jídla takový cestovatel vydrží i pár dnů, bez vody však nikoliv. Jakými způsoby je možné získat kvalitní pitnou vodu?
Do přírody za zážitky
Cestování získává na oblibě a roste i počet těch, kteří dávají přednost outdoorovým výpravám do přírody, kde si nejvíce odpočinou od shonu běžného dne. S jídlem obvykle nebývají takové starosti jako s pitnou vodou, kterou je nutné pravidelně do těla doplňovat. Nosit s sebou v krosně její zásoby je často fyzicky hodně náročné, protože jedna PET láhev obvykle nestačí k tomu, aby se zahnal pocit žízně v parném létě. Ve volné přírodě ale je vody dost.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Jaké riziko hrozí z pití nepřevařené nebo nefiltrované vody?
Nepříjemným onemocněním, které je spojené s konzumací kontaminované vody, je průjem. Velmi často může být i infekční. V exotických krajinách se proto nedoporučuje pít vodu z vodovodních kohoutků, protože se ve většině případů jedná o hazard se svým zdravím. Není pak problém si jako nežádoucí suvenýr z cest přivézt domů břišní tyfus, úplavici, žloutenku nebo salmonelózu, o choleře ani nemluvě.
Při cestování po exotice proto platí, že nápoje s ledem je lepší přenechat domorodcům, kteří jsou na své bakterie uvyklí. Ke konzumaci je vhodné používat plody se slupkou. Na čištění zubů a pití zásadně používat balenou vodu koupenou v prověřených obchodech.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Převařování vody jako sázka na jistotu
K nejstaršímu způsobu získání pitné vody patří určitě její převařování. Ale i zde platí určitá pravidla, která je nutné dodržet. Se stoupající nadmořskou výškou klesá tlak vzduchu a voda začíná vřít při nižší teplotě. Aby byla připravená k pití, je nutné ji vařit minimálně 20 minut. Bohužel var neodstraní chemické látky ani zákal vody. Problém může být i s rozděláváním ohně, které je v některých oblastech zakázané.
Už vojáci nosili s sebou tabletky chloru
Speciální vojenské jednotky jsou pro své přežití vybavené tabletami pro úpravu vody. Tento způsob se rozšířil i mezi cestovatele, kterým all inclusive nic neříká. Tablety vodu upraví, ale trvá to někdy i pár hodin. Kromě toho zůstává po nich ve vodě nepříjemná pachuť a při pravidelném používání se jedná o poměrně drahý způsob, jak získat pitnou vodu. Hodí se proto pro občasné použití v nouzi jako praktický doplněk cestovatelského vybavení.
Na zakalenou vodu je ideální mechanický filtr
Popularitu mezi cestovateli získávají mechanické filtry na vodu, které jsou velice účinné. Voda nejprve prochází předfiltrem z keramiky, následně putuje přes filtr ze skelných vláken a u některých typů i filtrací s aktivním uhlíkem. Ten dodává filtrované vodě lepší chuť. Aby byly z vody odstraněné škodlivé bakterie, musí mít mikrofiltr velikost pórů menší než 0,3 mikronu.
Některé filtry je možné nasadit přímo na PET láhev nebo vak na vodu, jiné umožňují pít vodu brčkem přímo z kaluže. Výhoda těchto filtrů tkví především tom, že nejsou závislé na elektřině a je možné si je vzít kamkoliv i díky jejich malým rozměrům. Pro jejich správné fungování je nutné je pravidelně čistit a zabránit tomu, aby zmrzly, když je uvnitř voda.
Jak je vidět, v současné době má cestovatel k dispozici několik způsobů, s jejichž pomocí získá na svých cestách za dobrodružstvím vodu k pití.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.