Pět let po masivní rekonstrukci – hospital Kuks stále dokáže nalákat na novinky
Přesně tak. Není to zámek, i když tomu jeho vzhled značně nahrává. Správné označení je opravdu hospital, i když vstupenku vám na pokladně prodají, ať už řeknete cokoli. V roce 2015 prošel největší rekonstrukcí za celé období své existence. Umožnila mu doopravdy prokouknout a nabídnout návštěvníkům mnohé zajímavosti, jež až doposud zůstávaly skryté.
Pokud se sem chcete vydat, musíte zamířit do stejnojmenné vesnice v okrese Trutnov. Čekat na vás bude barokní lázeňský areál v čele s hospitalem a samozřejmě i známá bohatá sochařská výzdoba, pocházející z dílny Matyáše Bernarda Brauna.
Prohlídkový okruh je jen jeden, představí vám však opravdu vše
Jakmile si zaplatíte prohlídku, zavede vás průvodce do obrazárny. Tady totiž všechno začíná. Právě v obrazárně se můžete seznámit s osobností Františka Antonína Šporka – zakladatele Kuksu a utajeny vám nezůstanou ani osudy pečovatelů milosrdných bratří, kteří péči v hospitalu zajišťovali péči. Na hlavní chodbě na vás pak bude čekat jedna z největších atrakcí zrestaurovaného Kuksu – cyklus nástěnných maleb Tanec Smrti.
Foto: Pixabay
Minout samozřejmě nemůžete ani kostel Nejsvětější Trojice, kde vás ve vybraných termínech potěší i živé vystoupení hudebního uskupení SoliDeo. A z kostela si to poté namíříte do druhé nejstarší barokní lékárny u nás, která nese název U Granátového jablka.
Jako ona příslovečná třešnička na dortu na vás pak čeká lapidárium, v němž se nachází originály soch alegorií Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. Ve venkovním prostoru na vás budou čekat jen kopie, jimž poškození vlivy počasí nijak nevadí. Obvykle však nabídnou mnohem zajímavější pohled (zejména s pozadím v podobě nádherné krajiny) než právě lapidárium. Většina návštěvníků tak považuje za zlatý hřeb trasy právě je.
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.