Pěstování dýní a melounů na Arktidě: Pozoruhodný ruský pokus

Rajčata

Arktida je bezesporu místem, které je typické hlavně přítomností ledu a sněhu. Přesto se nyní setkáváme s tím, že tady vědci hodlají pěstovat dýně a melouny. Zní to až neuvěřitelně. Vědci z ústavu ruského biologa Nikolaje Vavilova tak činí přímo na polární stanici nedaleko Murmanska na úplném severu Ruska. Hovoří o tom zprávy agentury Interfax, pro níž se vyjádřila ředitelka ústavu Jelena Chlestkinová.

Experimenty s dýněmi na Kole

Zkušební polární stanice se nachází na poolostrově Kola. Právě tady experimenty vztahující se k pěstování tykvovitých rostlin probíhají. Letos hodlají vědci vyzkoušet speciální odrůdy, jež se pěstovaly v Krasnojarském kraji. Ty jsou speciálně upravené pro arktické podmínky. Mají odlišnou ranost a typické jsou kompaktním růstem. Polární dýně mají růst ve sklenících, jež se nebudou vytápět. Mimo jiné, výzkumem budou pomáhat i studenti, kteří se podílejí na srovnávání genomu rostlin.

ArktidaArktida: Zdroj obrázku Pixabay.com

Až 50 odrůd pro podmínky Arktidy

Vědcům se aktuálně podařilo dle slov Iriny Michajlovové přizpůsobit na arktické podmínky celkem 50 různých odrůd ovoce a zeleniny. Mimo jiné sem počítáme třeba brambory, oves, rybíz, jablka, žito a mnohé jiné. Ve sklenících rostou taktéž okurky, saláty, papriky, rajčata, tykve různých druhů a podobně. Pěstování v Arktidě je specifické. Údajně se podařilo vypěstovat třeba dekorativní druh jablek velikých jako bobule.

Známá polární stanice

Samotnou polární stanici založil biolog Vavilov, a to už v roce 1923. Už tehdy se na poloostrově začalo se zemědělstvím. Vavilov byl ovšem odpůrcem Stalina. Zatčen byl v roce 1940 a poté odsouzen k trestu smrti. Trest mu byl nakonec zmírněn na 20 let v gulagu. Zemřel vyčerpáním v roce 1943 v saratovské věznici.

Rajčata: Zdroj obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.