Persepolis aneb za krásami Persie
Jeho jméno znamená prostě „Město Peršanů“. Celé stojí na uměle vytvořené terase a dodnes dokáže zvědavým návštěvníkům nabídnout mnohé pozůstatky dávných časů. A kam se do bývalého hlavního města Persie vydat?
Pokud si nechcete nechat tenhle zážitek ujít, budete muset zamířit do Íránu. Ne, dnes už nejde o hlavní město – zbyly z něj jen ruiny. Ovšem pořádně impozantní ruiny. Nachází se asi 70 kilometrů severovýchodně od města Šíráz, v íránské provincii Fárs.
Persepolis – město z biblických časů
Ovšem pokud byste na mapách hledali přímo Persepolis, nepochodíte. V současnosti nosí jiný název – Takht-e Jamshid alias Džamšídův trůn. Jméno je odvozeno od jména mýtického perského krále. Kam přesně sahá jeho historie není zcela jisté. Nicméně už za vlády Achaimenovské dynastie (550-330 př.n.l.) byl Persepolis hlavním městem Perské říše.
Ve městě králů
V jeho zdech proto spatříte mnohé. Koneckonců, UNESCO zařadilo Persepolis na svůj seznam už v roce 1979 a archeologické průzkumy stále probíhají. Celý obrovský komplex budov je vystavěn na umělé terase. Ta byla odpovědí perských architektů na poměrně obtížně tvarovaný terén.
Velkolepé stavby v Persepolisu jsou vystavěny pouze z kamene a jejich impozantnost vám při osobním setkání snadno vyrazí dech. Z těch, které jsou již plně přístupné turistům, je třeba vyzdvihnout především:
- palác Apadana a jeho dlouhé schodiště,
- panovnickou síň,
- několik malých perských paláců,
- hrobky králů,
- několik částí původní sloupové výzdoby.
Nejnavštěvovanější perská památka
Pro fanoušky krále Dáreia a dalších panovníků perské říše (ale i Alexandra Velikého, který pro změnu tohle město dobyl a vyplenil) je návštěva Persepolisu skoro povinností. Každý rok se jich tu vystřídá více než milion. Poklidnou procházku mezi zříceninami tak nečekejte – po většinu roku tu bývá doslova hlava na hlavě.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.