Pavoučí hvězdy jsou vesmírní kanibalové – své soky umí doslova roztrhat

vesmír, objev, pavoučí hvězda, věda, tip Existence mimozemšťanů prokázána? Podle

Pavoučí hvězdy jsou vesmírní kanibalové – své soky umí doslova roztrhat. Nekonečný vesmír ukrývá mnoho tajemství. Jedním z nich byly až donedávna takzvané „pavoučí hvězdy“, tedy pulsary, které jsou schopné „roztrhnout“ jinou hvězdu, se kterou koexistují v hvězdném systému s dvojhvězdou.

Takové trhání hvězdy pochopitelně nemůžeme sledovat v přímém přenosu, ale z hlediska vesmírných měřítek jsou pavoučí hvězdy rychlými zabijáky.

Pulsary – co jsou vlastně zač?

Pulsary jsou zvláštním typem neutronových hvězd, které emitují silné, ale kolísavé záření. Obvykle jde o radiaci nebo gamma záření. Jakožto neutronové hvězdy vnikají pulsary rozpadem staré hvězdy, která se de facto zhroutí sama do sebe, a tak vznikne malý objekt s vysokou hustotou a hmotností. Za určitých okolností, konkrétně pokud hmotnost pulsaru překročí Tolmanovu-Oppenheimerovu-Volkoffovu mez, vznikne z pulsaru buďto černá díra, nebo kvarková hvězda.

Pavoučí hvězdy jsou vesmírní kanibalové

Foto: Pixabay

Hvězdný maják na obzoru

Při pozorování ze Země připomínají pulsary hvězdný maják, protože záření, které emitují, v pravidelných intervalech kolísá. Pokud jsme jej schopni zachytit, výsledný dojem je podobný tomu, který zažívali námořníci při nočních plavbách kolem majáků. Takzvané pavoučí hvězdy pak rotují obrovskou rychlostí, kolem své osy se otočí za 30 či méně milisekund.

Tyto pavoučí hvězdy v rámci svého hvězdného systému krouží kolem druhé hvězdy, ale zároveň na ni působí podobným způsobem, jako Měsíc na Zemi. Zatímco Měsíc má na naší planetě na svědomí nevinné slapové jevy, vzhledem k obrovským hmotnostem a relativně malé vzdálenosti hvězdy a pulsaru je efekt na hvězdu nesrovnatelně větší. Ta se pak může doslova roztrhnout.

Objeveno jich bylo hned několik

Astronomům se zatím podařilo odhalit osm hvězdných systémů, ve kterých je dvojhvězda tvořena klasickou hvězdou a pavoučím pulsarem. Tyto systémy zatím nemají jména a jsou známé jen pod kódovým označením. Vůbec první takové objevené hvězdné systémy naleznete pod těmito kódy:

  • J0251+2606
  • J1805+0615
  • J1908+2105
  • J2052+1219

 

Zdroj: https://www.earth.com/news/cosmic-jets-cannibals-neutron-stars-explosions-contain-life-elements/, https://www.livescience.com/citizen-supercomputer-finds-neutron-star.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.