Otvírání studánek – zapomenutá tradice se vrací s nebývalou vervou. Můžete si při ní i svou vlastní studánku pojmenovat
Je u vás někde v okolí slavnost Otvírání studánek? Pak se jí neváhejte zúčastnit. Kromě toho, že si užijete krásné přírody, je v očištění a obnovení pramene něco magického. Ten okamžik, kdy z vyčištěného zdroje vytryskne pramen čisté vody, to je nezapomenutelný zážitek. Vždyť voda je kolébkou života a v ten moment jako bychom si to všichni uvědomili.
Pohanské rituály
Zvyk otvírání, vylévání či cídění studánek je velice starý a pochází z pohanských dob. Původně sloužil k přivolání deště. Studánkám se také přinášely dary a zároveň se obětovalo zlým duchům, aby neškodili a studánky nekazili. Tyto slavnosti probíhaly nejčastěji okolo letního slunovratu nebo za velkého sucha.
Otvírání studánek ve středověku
Křesťanství se snažilo pohanské zvyky vymýtit a dalo postupně tomuto zvyku poněkud kultivovanější ráz. Mladé dívky se vydávaly v průvodu ke studánce za zpěvu a tance. Zpívaly písně ženců. Čistá voda byla symbolem neposkvrněnosti a proto se průvodu účastnily jen panny. Nakonec jedna z nich – dívka asi osmiletá – vstoupila do studánky nahá a vylévala vodu okolo do všech stran. Tím prý přivolávala déšť na osení. Později se přidávaly písně a prosby k panně Marii – symbolu čistoty – aby u Boha vyprosila déšť. Některý rok se dívky ke studánkám vydávaly i několikrát, pokud trvalo období sucha. Jinak se slavnost Otvírání studánek pojila hlavně s Letnicemi neboli Svatodušními svátky, který připadá na 50. den po Velikonocích. Později tento rituál postupně upadal v zapomnění.
Obnovení tradice
V některých vesnicích se udrželo otevírání studánek po zimě. Jakmile sešly ledy, opět dívky se se zpěvem vydaly ke studánkám, vyčistily pramen od větví, bahna a jiných nánosů a odpadků, které tam přes zimu napadaly. Jedna z dívek – zvolená královna – pak poklekla na šátek k prameni a vylévala vodu okolo. Nakonec sebrala hrst loňského listí a hodila je za sebe se slovy: Zlý moci zaháním, nemoci vyháním. Oslavu zakončily tancem. Tento lidový zvyk připomněl Bohuslav Martinů ve své kantátě Otvírání studánek. V druhé polovině 20. století se tak začala tato tradice opět obnovovat.
Otvírání studánek – zapomenutá tradice se vrací s nebývalou vervou Foto: Pixabay
Den studánek
Jako Den studánek byl stanoven 31. květen, slavnosti otvírání studánek se ale konají i v jiné dny, jak je má která obec stanovené. Toto se týká zejména velkých oslav. Jinde otevírají studánky žáci místní školy nebo školky méně okázale. Děti stráví den v přírodě, při tom vyčistí pramének a připomenou si tak, že voda je zázrak a musí se o ni pečovat.
Registr studánek
V roce 2008 byl spuštěn Národní registr pramenů a studánek. Pokud najdete v přírodě studánku, která v registru není, zaneste ji tam a dokonce ji můžete i pojmenovat, nemá-li v místní lidové tradici jméno. Můžete se také stát patronem studánky a pečovat o ni. Mnoho studánek má v patronaci místní škola nebo obec.
Zdroje: https://www.kouzlolesa.cz/l/obnovena-tradice-otevirani-studanek/, https://www.flowee.cz/82-archiv-2017/esprit/kultura-a-umeni/1646-dnes-maji-svuj-den-vsechny-studanky, https://cs.wikipedia.org/wiki/Otv%C3%ADr%C3%A1n%C3%AD_stud%C3%A1nek#Odkazy, https://cs.wikipedia.org/wiki/Letnice#%C4%8Cesk%C3%A9_pranostiky, https://zenysro.cz/blogy/vypis-se-z-toho/31-kveten-den-otevirani-studanek/, https://zena-in.cz/clanek/dnes-je-den-otevirani-studanek-ty-co-objevite-muzete-podle-sebe-oficialne-pojmenovat, https://www.enviweb.cz/120818
Otvírání studánek – zapomenutá tradice se vrací s nebývalou vervou Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.