Oranžové víno – nejde o obarvený podvod, nýbrž o docela nový druh. Co od něj čekat?

Oranžové víno – nejde o obarvený podvod, nýbrž o docela nový druh: Méně znalý milovník vína si možná řekne, že je to nesmysl, reklamní trik s obarveným vínem, jako jsou třeba modré růže a podobně. Ale není tomu tak. Oranžové víno opravdu existuje a svou oranžovou barvu nezískává uměle. Pokud jej neznáte a zajímá vás zvláštní způsob výroby, pojďte se s námi na ni podívat podrobněji.

Tajemstvím je kvevri

Oranžové, neboli jantarové víno, jak se mu říká pro jeho nádhernou barvu, je už na světě dlouho. Zemí jeho původu je Gruzie, kde se stále vyrábí tradiční, takzvanou kachetinskou metodou (Kacheti je oblast na východě Gruzie). Metoda spočívá v zakopání speciální nádoby kvevri do země (kvevri v gruzínštině znamená zakopat nebo zakopaný). Kvevri má specifický tvar, díky němuž kal z vína usedá na dno a nahoře zůstane čisté víno. Tato metoda se pro výrobu oranžového vína používá v Gruzii už asi 8,5 tisíce let.

Důležitá je kvalita

Oranžové víno se vyrábí z bílých hroznů, které se pečlivě vybírají. Doba macerace v zemi je totiž dlouhá, přibližně 6 měsíců, a jediná špatná bobule by mohla pokazit celý obsah nádoby. Kvevri naplněné celými hrozny se pak pečlivě uzavře, zapečetí a zakope do země, aby se zamezilo přístupu vzduchu a dalších vlivů. Dříve bývaly tyto nádoby keramické nebo kameninové, nyní se už používají i nerezové. Gruzínská hlína, ze které jsou tyto amfory vyrobeny, je však specifická a nikde jinde se nevyskytuje. Obsahuje totiž přírodní stříbro a tak má potřebné antibakteriální účinky. Víno v nich pak může zrát i několik let.

Foto: Pixabay

Kdo si počká, ten se dočká

Po uplynutí potřebné doby fermentace se nádoba vykope a víno se slije. Získalo nádhernou jiskřivou oranžovou barvu, která je dosažena kvašením spolu se slupkami a střapinkami. Víno je takzvaně prokvašené zasucha. Nefiltruje se, nečiří ani nesíří a nic dalšího se do něj nepřidává, jedná se tedy o technologii bio vinaření.

Vyrábí se i v Česku

Nejznámějším producentem oranžového vína vyráběného tradiční gruzínskou metodou, je vinař Josko Gravner. Moravští i čeští vinaři však takto vyrábějí víno také, a je jich celá řada. Dokonce vznikl i Kvevri klub, spolek přátel tradiční výroby vína v hliněných amforách kvevri.

Chuť oranžového vína

Jeho chuť i vůně je charakteristická. Měli byste cítit tóny sušeného ovoce, pomerančů, oříšků a sušených květů. Je poněkud více robustní a někdy překvapí i lehce slanější chuť. Charakteristiky oranžového vína nejlépe vyniknou po dekantaci (víno nechte otevřené, aby se provzdušnilo). Tak se víno otevře a harmonizují se všechny vůně a chutě.

Dalo by se říct, že oranžová vína mají často vyšší taninovou strukturu a intenzivnější chuťový profil než bílá vína, ale zároveň si uchovávají svěžest a ovocnost. Jejich chuťové spektrum se pohybuje od sušších a minerálních až po bohatší a plnější vína s vyšším obsahem alkoholu.

Párování s jídlem

Vzhledem k výrazné a plné chuti je oranžové víno někde mezi bílým a červeným, ale stojí na opačné straně k růžovému. Výborně doplní kořeněná jídla, například indické či marocké speciality.

Co říci závěrem

Oranžová vína mohou být skvělou volbou pro ty, kteří hledají nové a zajímavé zážitky ve světě vína. Doporučuje se je podávat mírně chlazená a párovat s jídly, jako jsou sýry, pečená zelenina nebo pokrmy z mořských plodů.

 

Zdroj: https://www.vinomapa.cz/oranzove-vino-puvod-vyroba-zajimavosti/, https://vinoodbodlaku.cz/blogs/wine-blog/vse-co-potrebujete-vedet-o-oranzovych-vinech, https://wineplanet.cz/blog/357_oranzove-vino-jak-se-vyrabi-a-jak-chutna, https://www.vinazgruzie.cz/oranzova-vina/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.