Opera v Sydney letos slaví 50 let od svého otevření. Stala nejznámějším symbolem Austrálie
Pojďte a posaďte se do letadla směrem do australského Sydney. Bude to trvat při nejkratším letu asi dvacet jednu hodinu, než budete na místě. Hlavní město Nového Jižního Walesu je nejlidnatějším a nejrozlehlejším městem na australském kontinentu. Založeno bylo v roce 1788 jako sídlo první britské kolonie v Austrálii. Zatímco v dávné minulosti bylo domovem původních obyvatel Aboriginců, dnes tu žije přes 4,5 milionů „Sydneysiders“, což je označení pro kosmopolitní populaci tohoto města. Co v Sydney můžete vidět za zajímavosti a proč je to právě budova Opery?
Trestanecká pevnost Denison
Až přiletíte do Sydney, připravte se na vlhké subtropické klima. Takže prohlídku metropole absolvujete nejspíš v nějakém vzdušném letním oblečení, které vás ale bude chránit před ostrými slunečními paprsky. Sydney je moderní město, tudíž starobylé historické pamětihodnosti tu nehledejte.
V přístavní zátoce na malém ostrově leží pevnost Denison, která byla trestaneckým zařízením. Najdete ji asi jeden kilometr od budovy Opery. Pevnost byla postavena v polovině 19. století a sloužila asi do 30. let 20. století. Její součástí je věž Martello, jediná tohoto typu v Austrálii.
V současné době pevnost Denison slouží jako muzeum, je turistickou atrakcí i oblíbeným místem pro svatební hostiny a různé firemní akce. Podívat se tu můžete na expozici o historii ostrova od dob Aboriginců. K pevnosti vás doveze trajekt, jenž vyplouvá z přístaviště Wharf 6.
Pevnost Denison. Foto: Pixabay
Budova Opery v Sydney
Dne 20. října 1973, tedy před 50 lety, byla slavnostně královnou Alžbětou II. otevřena budova Opery, jež vznikla podle architektonického návrhu dánského architekta Jørna Utzona (1918-2008). Ten se jako první architekt v dějinách dočkal ještě za svého života zápisu svého díla na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Stalo se to 29. června 2007, kdy se na tento seznam dostala právě budova Opery v Sydney.
Celý komplex opery zahrnuje 5 hlavní sálů, výstavní síň, nahrávací studio a restauraci. Operní sál čítá 1 507 sedadel, v koncertním sále jich spočítáte rovných 2 679. V tomto sále se nacházejí největší mechanické varhany na světě, jež mají 10 154 píšťal.
Budova Opery v Sydney je mistrovským architektonickým dílem 20. století, a to díky jedinečnému designu i konstrukci. Dá se říct, že toto přelomové dílo s vizionářským podtextem inspirovalo celou řadu architektů. Opera se stala australskou ikonou, na níž je možné se obdivovat zejména výjimečnému napojení na prostor přístavu. I vám určitě stavba připomíná plachetnici s plachtami.
Zdroj: https://www.sydneyoperahouse.com/our-story; https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Denison
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.