Olomoucký tvarůžkový festival. O titul „Tvarůžkový král 2024“ bude soutěžit i Roman Paulus
Kdo by neznal Olomouc a jeho tvarůžky? Někdo je miluje, jiný nesnáší. Jisté je ale to, že olomoucké tvarůžky získaly v Česku nebývalou popularitu. Jejich historie sahá hodně do minulosti. My se budeme ovšem zajímat o přítomnost a o kvapem se blížící Olomoucký tvarůžkový festival. Bude se konat 13. – 14. dubna 2024.
Něco málo z historie
Olomoucké syrečky nebo chcete-li tvarůžky a možná také tvargie se vyrábějí z odtučněného mléka. Proto jsou doporučovány i dietology kvůli nízkému obsahu tuků, ale vysokému obsahu bílkovin. Výrobou se může pochlubit Haná, a to již od 15. století! Tradičním místem výroby jsou ovšem Loštice, kde se olomoucké tvarůžky vyrábějí od roku 1876.
Výrobu tvarůžků v roce 1876 zahájil v Lošticích Josef Wessels se synem Aloisem
V roce 1902 za podpory státu postavili Mlékařskou školu v Kroměříži. Fungovala pro získávání mlékárenských odborníků i jako výzkumné pracoviště. Výroba oblíbených pochutin běžela jako po drátkách do zlomového roku 1948. Načež byla rodinná firma znárodněna. Podle mínění firmy A.W. docházelo poté k poklesu kvality a do tvarůžkárny se neinvestovalo.
Proto, když v roce 1991 byla firma v restituci navrácena potomkům původních majitelů, rozjela se okamžitě opět tradiční výroba. Tvrdá dřina je korunována úspěchem. V roce 2010 získávají tvarůžky v rámci Evropské unie chráněné zeměpisné označení.
Jak se tvarůžky vyráběly?
Na jejich tvaru se podílely ženy – pleskačky. Za pomoci dřevěných nástrojů, tzv. klapaček dávaly tvarůžkům konečný tvar koleček. Na tomto principu funguje výroba i v současné době. Nicméně náročnou fyzickou práci z části převzaly stroje.
Nenechte si ujít syrečkový festival
Své síly na Horním náměstí v Olomouci změří šest šéfkuchařů a mezi nimi i známý šéfkuchař Roman Paulus. Každý z kuchařů předvede své cooking show. Soutěžní pokrmy si budete moci zakoupit v prodejních stáncích. O Tvarůžkovém králi pak rozhodnou hlasy diváků. Pořadatelé nabízejí bonus ve formě slosování hlasovacích lístků. Jestliže se na vás štěstěna usměje, víkendový pobyt v Olomouci zamíří právě k vám.
Náhledové foto: Autor: Olmütz_hauptplatz.JPG: Dominik Tefert.Původně soubor načetl Dominik.Tefert na projektu Wikipedie v jazyce němčinaderivative work: Millenium187 (talk) – Olmütz_hauptplatz.JPG, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16027435
Zdroje: město Olomouc, https://tvaruzkovyfestival.olomouc.eu/
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?