Olomouc v obležení – jak umluvit generála (a pojistit si tak vstup na seznam UNESCO)
Olomouc v obležení – jak umluvit generála (a pojistit si tak vstup na seznam UNESCO). Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl postaven v 18. století, mezi lety 1716 a 1754. Jedná se o kamenný sloup, který je vysoký přes 35 metrů a zdobí ho sochy svatých a biblických postav. Sloup byl vybudován jako dík Bohu za ukončení morové epidemie, která postihla město Olomouc.
Roku 1758, tedy čtyři roky po vysvěcení se stal Olomouc cílem pruských děl a armády. Sloup Nejsvětější Trojice byl zasažen několika koulemi a tedy velmi poškozen. Občané Olomouce se vydali v procesí požádat pruského generála Jamese Keitha, aby jeho vojáci na sloup nestříleli a ten zůstal dalších škod ušetřen (a právě díky tomuto počinu se mohl později zařadit na seznam UNESCO – to však tehdejší olomoučané ještě vědět nemohli). A generál jejich prosbě vyhověl. Dodnes zdobí sloup napodobenina dělové koule, jako upomínka na tuto událost.
Desátá památka v řadě
Sloup nejsvětější trojice byl zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO na počátku prosince roku 2000 jako desátá česká památka zapsaná do UNESCO.
Být na seznamu UNESCO sebou nese povinnosti a dodržování velmi striktních pravidel. O památku musí být pečováno a musí být monitorována restaurátory kamene a kovu. Jeden z monitoringů zjistil potřebu opravy poškozených míst a to především na soše svaté Anny, svatého Metoděje, svatého Jeroným a svatého Jáchyma. Také očištění sloupu a rekonzervace povrchu.
Foto: Pixabay
Památku bylo třeba zachránit
Ještě před žádostí o zápis do seznamu UNESCO, odborníci zjistili, že je sloup ve velmi špatném stavu. Odpadávaly kousky výzdoby. Proto také sloup prošel kompletní renovací v letech 1999 až 2000, která se vyšplhala na sedmnáct milionů korun. Během renovačních prací byl také objeven tajný prostor pod kaplí. Podobnou opravu nezažila památka sto let.
Díky pravidelné údržbě a renovacím je sloup Nejsvětější Trojice atraktivním turistickým lákadlem proslulým i v Americe či Asii. Není tedy divu, že před ním můžete celoročně potkat doslova davy turistů. Aby také ne, když je tak báječně fotogenický a stojí uprostřed velmi krásně městské atchitektury.
Zdroje: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/sloup-nejsvetejsi-trojice-je-uz-20-let-na-seznamu-unesco-hrdost-olomoucanu-zazehl-pred-300-lety-41594https://cs.wikipedia.org/wiki/Sloup_Nejsv%C4%9Bt%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_Trojice_(Olomouc) https://www.olomouc.eu/o-meste/uzemni-planovani/mpr-olomouc/trojice
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.