Odvrácená strana cestování aneb kde nejsou turisté vítáni s otevřenou náručí
Cestovní ruch je v řadě států poměrně důležitou součástí národního hospodářství, protože do státní kasy přináší nezanedbatelné peníze. Jeho rozvoj začal už v 19. století a po druhé světové válce se stal fenoménem, kdy cestovat začali i ti, co je to dříve ani nenapadlo. Cesty do zahraničí jsou příjemnou volnočasovou aktivitou a kdo nebyl alespoň jeden za rok u moře, jakoby nežil. Ale ouha. S tím, že s jídlem roste chuť, což se dotýká i cestování, souvisí úzce to, že turisté jsou v mnoha oblastech světa již přemnoženým druhem. A místní se proti nim začínají bránit. Kde už nejste tak vítáni, jako tomu bylo dříve?
Negativní dopady cestování
Cestování rozšiřuje obzory a díky němu můžete poznávat cizí kultury a kraje. To je na něm to pozitivní. Bohužel nadměrná turistická aktivita často vede ke znečištění ovzduší, vodních zdrojů i půdy. Zlikvidovat tuny odpadu po turistech také není nejjednodušší a nejlevnější úkol. Někteří turisté v honbě za tou nejlepší selfie fotkou, kterou budou moct „postnout“ na sociálních sítích, jsou schopni ničit přírodu okolo sebe.
Totéž platí pro výstavbu hotelů a turistických zařízení na úkor zemědělské půdy. V mnoha atraktivních cestovních destinacích dochází k nárůstu kriminality či prostituce. A také místní se na turisty někde dívají skrze prsty, když jim kvůli nim rostou životní náklady v podobě vyšších cen zboží v obchodech či služeb.
Hora Fuji. Foto: Pixabay
Fujikawaguchiko řeklo dost. Na horu Fuji se budou dívat jen místní
Do Japonska se jezdí zpravidla za poznáním jejich odlišné kultury, památek a přírodních krás. Jednou z jeho dominant je hora Fuji, jež se dostala až na seznam památek UNESCO. Tu si nejčastěji fotí turisté ve městě Fujikawaguchiko z chodníku nedaleko obchodu řetězce Lawson, odkud je na sopku údajně ten nejvíce japonský výhled.
A protože se zde chovají nevhodně, parkují, kde nemají, a odhazují odpadky, kam se jim zlíbí, rozhodlo se město jednat. V inkriminovaném místě nainstaluje černou síť vysokou 2,5 metru a dlouhou 20 metrů, která krásný výhled na horu Fuji znemožní. A teď si zde foťte, turisté, jak chcete. Nic neuvidíte. I toto je jeden z důsledků rozmachu cestování.
Turistů už mají plné zuby i v Benátkách
Zatímco Benátky na Jizerou se zatím z turistů radují, italské Benátky už hordy návštěvníků z celého světa přestaly bavit. Každý totiž jen do nich přijede na otočku, projede se společně s ostatními v zástupech po laguně, vyfotí se a večer zase odjede pryč. Úřady se proti nim snaží bránit, a proto zakázaly velkým výletním lodím vplouvat do Benátské laguny.
A ještě přitvrdily. Od dubna 2024 v Benátkách platí, že turisté starší 14 let, pokud v Benátkách nepřespí v ubytovacím zařízení či hotelu, musí zaplatit poplatek ve výši 5 EUR. Město si od toho slibuje snížení počtu turistů. Jen loni je navštívilo na 20 milionů lidí. Nadměrný turismus přitom město ničí.
Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/neprespis-zaplatis-benatky-zacinaji-vybirat-poplatek/, https://www.ta3.com/clanok/936157/turisticky-atraktivny-vyhlad-na-horu-fudzi-je-uz-minulostou-kvoli-nevychovanym-turistom-japonsko-zavadza-toto-opatrenie
Benátky. Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.