Odmítnutí evakuace je přestupek s pokutou až 100 000 Kč. Lidé to však nevědí a uděluje se málo
Odmítnutí evakuace je přestupek s pokutou až 100 000 Kč. Lidé to však nevědí a uděluje se málo. Když dojde k mimořádné události, může rychlá a spořádaná evakuace znamenat rozdíl mezi bezpečím a nebezpečím. Mnoho občanů si však není vědomo právních důsledků a značných pokut, které mohou být za jejich nedodržení uloženy.
Právní rámec na neposlušné občany myslí
Podle § 25 odst. 2 písm. a) zákona č. 239/2000 Sb. o IZS jsou občané ze zákona povinni dodržovat příkazy k evakuaci vydané velitelem zásahu při mimořádné události. Nerespektování těchto příkazů nejen komplikuje práci záchranných týmů, ale také ohrožuje životy a zdraví jak evakuovaných, tak záchranářů.
TIP: Nenechte se zaskočit fígly, kterými se vás snaží obchody zmanipulovat. Nemají na to právo.
Pokud se jednotlivec rozhodne tyto pokyny ignorovat, je povinen se legitimovat úřadům, načež může být zahájeno správní řízení o přestupku. Za to může být uložena pokuta za přestupek až do výše 20 000 Kč. Anebo i vyšší. V „zákonu o IZS“ se také mluví o „strpění omezení“ (bez odkazu na krizový stav) a hovoří až o pokutě 100 000 Kč. Ale asi už sami tušíte, kde je problém – ano, v oné nutnosti se legitimovat. Následně by měl být vyhotoven záznam o přestupku, atd., atd. Na to prostě při řešení krizových situací není čas.
Foto: Pixabay
O všem rozhoduje velitel zásahu
Ale pojďme se teoreticky podívat na situaci ve chvíli, kdy by k onomu ztotožnění lidí a zaspání přestupku došlo. V celém procesu by hrál hlavní roli velitel zásahu. Ten činí zásadní rozhodnutí o tom, kdy a kde je evakuace nutná. Zákon nařizuje, že během vyhlášeného stavu nebezpečí na základě mimořádné události musí být tato rozhodnutí neprodleně provedena.
A právě on rozhoduje o tom, kdy jak se bude přestupek vymáhat a řešit. Výše pokuty se pak liší v závislosti na konkrétních okolnostech a načasování odmítnutí, jakož i na komplikacích, které z takového neuposlechnutí vyplývají. Zákon tedy na takovéhle situace pamatuje, praxe je ovšem docela jiná – a to z pochopitelných důvodů. Dost možná by však stačilo uplatnit právo alespoň občas – jakkoliv drsný by se celý postup mohl nezúčastěným stranám zdát. Další lidé by si totiž potom dali o to větší pozor.
Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-239, https://www.hzscr.cz/clanek/jak-postupovat-pri-evakuaci.aspx
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.