Od smrti dobrotivé Marie Terezie Savojské uplynulo 250 let – ve své době zavedla řadu pokrokových reforem

Savojsko

Dne 20. února 2022 to bylo přesně 250 let, kdy zemi navždy opustila dobrotivá mecenáška, reformátorka a schopná žena Marie Terezie Savojská. O této osobnosti se v českých luzích a hájích mluví stále velmi málo – a je to opravdu škoda.

Právě při této příležitosti byla v tento den v kostele sv. Andělů strážných v Kostelci nad Černými lesy sloužena mše svatá za vévodkyni Marii Terezii Savojskou ((Marie Terezie Anna vévodkyně de Savoy-Carignan, kněžna z Lichtenštejna). Mši sloužil kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český. A proč byla vlastně tak významná?

Kdo byla Marie Terezie Savojská

Rodem šlo o rozenou princeznou z Liechtensteinu (11.5.1694 – 20.2.1772). A s historií Černokostelecka je opravdu nerozlučně spjata, a z mnoha důvodů. Osobnost vévodkyně Marie Terezie Savojské je tu dodnes velmi uznávána a na Černokostelecku se o ní dodnes hovoří jako o „naší paní Savojce“.

Byla to totiž žena velmi schopná, a prosadila se jako reformátorka a mecenáška. Její reformy byly ve své době převratné a v mnoha ohledech předběhly dobu. Soukromý život této šlechtičny už však tak šťastný nebyl. Byl sice spojen s velkou láskou, ale také s několika rodinnými tragédiemi.

Charitu odstartovala tragédiemi

Se svým manželem (Tomáš Emanuel Savojsko-Carignanský) měla jediného syna, ten však ve věku 20 let zemřel na zimnici. A právě tehdy se Marie Terezie Savojská zaměřila na charitu. V blízkosti zámku nechala postavit mimo jiné špitál, ale i řadu kostelů – mnoho dalších pak finančně podporovala.

Založila také školskou nadaci. Učitelé poprvé dostali pevný plat a od jejích lesů také dokonce dřevo na topení. Zřizovala také školy později propustila všechny měšťany v Kostelci nad Černými lesy z nevolnictví. A rovněž netrvala na komunikaci s poddanými v němčině – tu totiž řada místních jednoduše neuměla. Vydala proto nařízení, že se na ni mohou v případě jakékoliv potřeby obrátit i v češtině. A když v letech 1770-1772 postihl zemi hladomor, byly její sýpky jedny z prvních, které se otevřely.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Terezie_Savojsk%C3%A1, 250. výročí úmrtí dobrotivé Marie Terezie Savojské | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.