Bečov nad Teplou: Od popraviště k botanické zahradě

Asi deset kilometrů od Karlových Varů se nachází město Bečov nad Teplou, které láká turisty na románský relikviář svatého Maura, který se nachází ve zdejším zámku a hradě. Po korunovačních klenotech je to druhá nejcennější klenotnická památka u nás. Kromě ní ale stojí se zde zastavit i kvůli botanické zahradě, muzea motocyklů a kousek od města se nachází Šibeniční vrch s pozůstatky kruhového popraviště.

Bečov nad Teplou a jeho památky

Město Bečov vzniklo jako osada na křižovatce dvou důležitých cest, z Plzně do Lokte a z Teplé do Poohří. Poprvé se o ní hovoří, když si zde pánové z Rýzmburka postavili ve 14. století gotický hrad. Ten tu stojí doposud, rozšířený o barokní zámek s terasovou zahradou, kde je možné zhlédnout již zmíněný relikviář svatého Maura. Ostatně zejména kvůli němu je tato nemovitá památka hojně navštěvovaná.

Když už se ale cestovatel ve městě objeví, tak by bylo škoda podívat se pouze do hradu a zámku. Bečov nad Teplou se může pochlubit i dalšími pamětihodnostmi. Je to třeba kostel svatého Jiřího ze druhé poloviny 18. století. Jeho věž byla přistavěna až ve století devatenáctém. Kousek od kostela se na Náměstí 5. května v budově bývalého soudu nachází Muzeum historických motocyklů, které je v říjnu otevřené v sobotu a v neděli v čase od 9:30 až 12:00 a 12:30 až 17:00 hodin. Znalci se mohou pokochat motocyklem Čechie, jinak známým i jako Böhmerland, který byl na trh uvedený v roce 1925. Motocykl vyniká svou délkou, dokázal uvést najednou až čtyři osoby za sebou. Dalším unikátním muzejním kouskem je motocykl Wagner 500 ccm OHC. V patře se pak lze podívat do Muzea hraček a dětských kočárků.

Přečtěte si: Výš, dál, hloub aneb jak lidé překonávají rekordy

Rodinné muzeum žehlení a praní

Jen sto metrů od muzea motocykl stojí Rodinné muzeum žehlení a praní. Kdo chce vidět, jak se dříve pralo prádlo, tak by muzeum měl určitě navštívit. Podívá se, jak vypadal starý mandl, pračka nebo žehlicí pánvička. K vidění je tu i ručně vyráběné mýdlo pro Alici Masarykovou, dceru prezidenta T. G. Masaryka. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle, od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné vás vyjde na 60 korun za dospělého a 40 korun za děti do 12 let.

Popraviště, Šibeniční vrch, Bečov nad Teplou. Foto: Jana Sekyrová, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seniorsk%C3%A9_WikiM%C4%9Bsto_Be%C4%8Dov_nad_Teplou_(02).jpg

Naučná stezka Šibeniční vrch

Na náměstí v Bečově nad Teplou začíná naučná stezka Šibeniční vrch, dlouhá asi jeden a půl kilometru. Vede středně náročným terénem s převýšení sto metrů. Informační tabule na trase podávají informace o útrpném právu, hrdelním soudu, popravách a o všem, co s tímto tématem souvisí. Stezka končí na Šibeničním vrchu v nadmořské výšce 629 metrů. Právě zde se nacházejí zbytky původního kruhového kamenného popraviště ze 16. století. Hrdelní právo měl Bečov nad Teplou od 14. století. Kat zde stínal hlavy, věšel, čtvrtil i upaloval. Popravovalo se zde až do roku 1765. Mnoho míst, jako je bečovský Šibeniční vrch, se do současnosti u nás nedochovalo. I proto je to svým způsobem rarita.

Bečovská botanická zahrada

Od Rodinného muzea praní a žehlení je to k Bečovské botanické zahradě něco přes jeden kilometr pěší chůze. Zahradu založil rod Beaufort-Spontin v roce 1870, kterému bečovské panství tehdy patřilo. Vznikla na místě starého zámeckého pivovaru, který byl pro tento účel zbourán. V průběhu času se z ní stal jeden z nejdůležitějších krajinářských prvků v údolí řeky Teplé. Při procházce mezi stromy a rostlinami může člověk rozjímat a čerpat z nich energii.

Zdroj: https://www.historickemoto.cz/becov-nad-teplou, https://www.muzeumbecov.cz/, https://www.becovskabotanicka.cz/ mapy.cz

Pohled na Bečov nad Teplou. Náhledové foto: Vlach Pavel, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Be%C4%8Dov_nad_Teplou_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.