Obří „okusovači prstů“ přepadli oblíbenou letní destinaci. Češi se diví, co jim to leze pod ručníkem
Obří „okusovači prstů“ přepadli oblíbenou letní destinaci. Češi se diví, co jim to leze pod ručníkem. Dovolená u moře? Klídek, slunce, pláž… a pak vás něco kousne do palce tak, že nadskočíte jako na trampolíně. Vítejte na Kypru v roce 2025.
Češi milují Kypr – to je vidět, když sem přijdete, protože náš mateřský jazyk se zkrátka a dobře někde ozve každou chvíli. Slunce svítí, moře šplouchá, gyros voní z každého rohu... ale letos se mezi lehátky plíží i ne tak úplně vítané „atrakce“. A vůbec nejde o příjemný suvenýr. V místních vodách se totiž objevili brouci velikosti mobilního telefonu – a ne, tohle není vtip ani apríl.
Seznamte se: mohutnatka, neboli vodní zabiják v krunýři
Tenhle krasavec se odborně jmenuje Lethocerus patruelis, ale mnohem výstižnější přezdívku mu dali Američani – toe-biter, česky zhruba něco jako „okusovač prstů“. A není se čemu divit. Měří až 12 centimetrů, vypadá jak brouk na steroidech a když vás kousne, ještě pár dní o to mbudete zatraceně dobře vědět.
Nejde o žádného obyčejného vodního broučka. Tahle potvora totiž loví ryby, obojživelníky, malé ptáky a podle některých pozorování se prý nebojí ani mladých želv. A když mu jí cesty přijde lidský prst? No… taky si ráda zobne, i když z toho vlastně nakonec nic nemá (neukousne vám ho, to se zase bát nemusíte).
Foto: Pixabay
Kousnutí jako od čerta
Ale když vás chytí, tak to prostě bolí. Ne že byste měli volat sanitku, ale rozhodně to není jen takové maličkaté „au“. Sliny mohutnatek totižobsahují toxin, který dokáže znehybnit kořist – a ano, i lidská kůže to pozná. Kousnutí totiž může bolet klidně i několik dní, otéct a pěkně pulzovat. A i když ten jed člověka přímo nezabije, zážitek to je, řekněme… opravdu nezapomenutelný.
Odkud se tenhle nezvaný host vzal?
V téhle otázce vědci zatím tápou. Zdá se, že se „broučí giganti“ na Kypr přistěhovali z pevniny, možná z Balkánu. Není však zatím jasné, jestli se sem dostali přes vodní toky, náhodně s lodní dopravou nebo jestli si zkrátka řekli, že Kypr je taky pěkné místo na dovolenou a vzali to sem letecky vlastními silami. Faktem ale je, že v některých jezírkách a lagunách na ostrově už tvoří celé kolonie. Tak pozor na ně, až se někde budete koupat.
Zdroj: https://www.denik.cz/staty-eu/kyprt-obri-brouci-ve-vode-lethocerus-nebezpeci.html, https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/548832-evropu-obsazuji-obrovske-plostice-jsou-velke-jako-dlan-a-napadaji-i-lidi, https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/nejvetsi-evropsky-hmyz-se-siri-na-jihu-kontinentu-predatora-ktery-zabiji-i-zelvy-poprve-347308, https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/kypr-cestovani-more-afrodita-recko.A230824_140100_kolem-sveta_dyn
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.