Obří ještěři dobývají Ameriku. Může je někdo zastavit?
Floridské bažiny, předměstí Jižní Karolíny i farmy v Georgii. Všude tam se rozmnožuje invazní druh, který výrazně mění ekosystém. Argentinský černobílý tegu, ještěr dorůstající až metrové délky, představuje pro přírodu USA rostoucí hrozbu.
Ze zajímavého mazlíčka nezastavitelnou hrozbou
Kdysi se tito ještěři prodávali jako atraktivní domácí mazlíčci. Inteligentní, zvědaví a v relativně snadní k výchově. Jenže český zakrslý králík to rozhodně není. Jakmile dorostou do velikosti malého aligátora, mnozí majitelé se rozhodli, že jejich domov už není pro takové monstrum dostatečně velký.
Stačilo pár nelegálně vypuštěných jedinců a jižní USA dnes čelí jednou z největších invazí plazů v historii. Od roku 2013 se populace tegu neustále rozrůstá a nově byli spatřeni nejen ve Floridě, ale také v Georgii, Jižní Karolíně a dalších amerických státech.
Ačkoliv na první pohled mohou působit jako neškodní větší varani, jejich potravní návyky jsou do značné míry odlišné. Požerou vše, co najdou. Od vajec chráněných želv, přes hnízda divokých ptáků, až po malá hospodářská zvířata. Farmáři v Georgii už bijí na poplach, protože jejich populace devastuje drůbež a slepičí vejce.
Navíc výrazně ohrožují biodiverzitu Everglades, kde jejich přítomnost podporuje růst populace krajty tmavé – dalšího nežádoucího druhu, který v minulých dekádách zdecimoval místní ekosystém.
Argentinský černobílý tegu: Foto Leyo https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tupinambis_merianae_Pantanal.jpg
Mohou je zastavit zákony?
Florida se pokusila jejich dovoz a chov regulovat přísnějšími opatřeními, ale to nebrání nelegálním prodejcům v tom, aby je dále rozmnožovali a obchodovali s nimi. V Jižní Karolíně jsou sice tegu zcela zakázáni, ale jejich populaci už nelze zastavit pouze legislativně.
Místní říkají, že chytit je je nesmírně těžké. Jsou chytří, rychlí a dokážou se ukrýt. Přesto se správci přírodních parků snaží jejich pohyb monitorovat a regulovat.
Spolupráce je klíčem
Ekologové zdůrazňují, že jediná šance na zpomalení šíření tegu spočívá v aktivní spolupráci mezi jednotlivými státy, ochranářskými organizacemi a obyvateli. Lidé jsou vyzýváni, aby každé spatření hlásili a pomohli tak monitorovat jejich rozšíření.
Jeden z mála úspěšných případů, kdy se podařilo vyhubit invazní druh, se stal na havajském ostrově Maui, kde se přes deset let systematicky likvidoval zavlečený chameleon. Pokud se obdobná strategie neaplikuje i v případě tegu, tento ještěr může navždy změnit ekosystém Spojených států.
Zdroje info: https://www.outdoorlife.com/story/hunting/dog-sized-lizards-are-taking-over-the-southern-us/, https://www.dailymail.co.uk/news/article-14036047/hundreds-dog-sized-lizards-south-carolina.html
Argentinský černobílý tegu: Náhledové foto Bernard DUPONT https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Argentine_Black_and_White_Tegu_(Salvator_merianae)_male_-_Flickr_-_berniedup.jpg