Objev nejstarších mayských svatyní – Aquada Fénix vstává z hrobu díky moderním technologiím

Mayové 2

Objev nejstarších mayských svatyní – Aquada Fénix vstává z hrobu díky moderním technologiím. Díky unikátní technologii zvané Lidar objevil tým archeologů v jižním Mexiku dávné pozůstatky Mayských svatyní, v nichž se prostí lidé shromažďovali ke konání rituálních obřadů.

Tým archeologů našel pozůstatky doposud neprobádaného komplexu Mayů, který je považován za nejstarší a největší úkaz této civilizace. Oblast na jihu Mexika, Aguada Fénix, naznačuje tedy nynějším badatelům, že Mayové na tomto území stavěli již 950 let před naším letopočtem. Je až s podivem, že zůstal celý komplex až donedávna ztracen v historii …nakonec o něm nebyly ani žádné zmínky.

Technologie Lidar odhalila starodávný mayský komplex

I přesto, že je tato oblast obydlená, kvůli její příliš velké rozloze byla prozkoumána teprve nedávno. K nečekanému odhalení komplexu Aguada Fénix napomohla technologie zvaná Lidar, což je metoda měření vzdálenosti na základě doby šíření pulsu laserového paprsku. Ty byly vysílány z letadla skrze koruny stromů, což umožnilo změřit celý komplex trojrozměrně.

Nálezy týmu Inomaty dle uspořádání plošin charakterizuje, že místo bylo určeno ke konání rituálních obřadů. Scházela se tu spíše nižší vrstva, která společnými silami vytvořila rituální místo pro velká shromáždění. Daný komplex dosahuje až 1,4 kilometru na délku a 400 metrů na šířku, což je dosud největší objevená mayská struktura svého druhu.

Mayové

Foto: Pixabay

Nález mění smýšlení o fungování mayské společnosti

Objevy zpochybňují předpoklad, že provádět a organizovat stavební projekty mohla pouze vládnoucí třída. Na místě totiž nebyly nalezeny pozůstatky královské „kasty“, sochy vysoce postavených jednotlivců, ani jiné výtvory, které by na její přítomnost ukazovaly. Technologie Lidar odhalila další struktury, včetně budov, náměstí a několika nádrží. Při pozemním zkoumání bylo nalezeno mnoho předmětů, například hliněné nádoby či broušené kameny.

Dávní předci Mayů, dříve žijící v Yucatanu, budovali vyspělou civilizaci v některých částech jižního Mexika a Střední Ameriky s rozkvětem v letech 250 až 900. Jsou proslulí převážně stavbou pyramid, paláců a měst, úspěchy slavili také v astronomii, se svým důmyslným Mayským kalendářem, či v matematice, kde jako první a v té době jediní používali číslici 0. Obdivuhodné je také jejich písmo, které patří k nejstarším na světě a jako jedno z mála nebylo doposud rozluštěno.

 

Zdroj: https://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=7509, https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/71248/DPTX_2012_2_11210_0_381605_0_137394.pdf?sequence=1&isAllowed=y, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-tipy-na-vylety-mayove-zadny-konec-sveta-nebude-zacne-novy-zivot-155644, https://en.wikipedia.org/wiki/Aguada_F%C3%A9nix, https://www.stoplusjednicka.cz/aguada-fenix-v-mexiku-objevili-nejstarsi-zaroven-nejvetsi-monument-mayu

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.