Oběti atentátu na Heydricha, o kterých se nemluví: 74 žen bylo krutě mučeno kvůli pochybnému experimentu

Heydrich, Atentát na Reinharda Heydricha, Atentát na Heydricha, historie, oběť

Oběti atentátu na Heydricha, o kterých se nemluví: 74 žen bylo krutě mučeno kvůli pochybnému experimentu. Atentát na Reinharda Heydricha, jednu z nejmocnějších osobností nacistického Německa, v roce 1942 otřásl celou Říší. Heydrich byl hlavním architektem „konečného řešení“ a jedním z nejvýše postavených důstojníků SS, obávaným pro svou bezohlednou efektivitu a brutalitu.

Jeho smrt měla mnoho následků, z nichž některé jsou dodnes téměř neznámé. Do potíží se dostali i lékaři, kteří mu nedokázali zachránit život. Mezi nimi byl i Karl Gebhardt. Aby své jméno očistil, neváhal způsobit smrt mnoha dalším lidem.

Atentát na Reinharda Heydricha

Reinhard Heydrich byl smrtelně zraněn 27. května 1942, kdy ho v Praze přepadli českoslovenští odbojáři vycvičení britskou rozvědkou. Zasáhli jeho kabriolet granátem, který explodoval poblíž zadní části vozu a do těla mu vletěly kovové střepiny a úlomky z jeho vozu.

Počáteční prognózy po operaci byly optimistické. Heydrichovo zranění, ačkoli bylo vážné, se zdálo být zvládnutelné. Nikdo však nevěděl, že bylo znečištěno špinavými koňskými žíněmi ze sedadel automobilu, což vedlo infekci. Přes počáteční známky uzdravení se Heydrichův stav rychle zhoršoval a 4. června 1942 podlehl sepsi.

Oběti atentátu na Heydricha, o kterých se nemluví

Foto: unknown author/Wikimedia.commons/public domain

Dr. Karl Gebhardt: Z lékaře SS se stal podezřelý

Karl Gebhardt, lékař SS a blízký přítel Heinricha Himmlera, byl osobně vybrán, aby Heydricha léčil. Díky své pověsti brilantního chirurga byl Gebhardt přirozenou volbou. Kontroverze však vyvolalo jeho rozhodnutí nepoužívat sulfonamidy – předchůdce antibiotik, která se od 30. let 20. století hojně používala k léčbě infekcí. On sám jim totiž nevěřil. Později se spekulovalo o tom, zda neudělal chybu. Objevilo se dokonce obvinění, že úmyslně zanedbal řádnou lékařskou péči o jednu z nejvýznamnějších osobností Říše.

Experiment Ravensbrück: Hrůzný test sulfonamidů

Himmler však Gebhardtovi poskytl poslední šanci očistit své jméno prostřednictvím série lékařských experimentů. Jako subjekty pro tyto pokusy bylo vybráno 74 polských žen z koncentračního tábora Ravensbrück, z nichž mnohé byly odbojářky. Byly podrobeny groteskní „studii“, která měla ověřit účinnost sulfonamidů při léčbě infikovaných ran.

Gebhardt těmto ženám způsobil na nohou rány, které napodobovaly Heydrichovo zranění, a vkládal do nich různé kontaminanty, aby vyvolal infekci. Rány pak byly ošetřeny rozdílně ve dvou skupinách: jedna polovina dostala léčbu sulfonamidy, zatímco druhá nikoli. Experiment byl brutální a pro většinu z těchto žen bohužel i osudný. Gebhardtova zjištění sice definitivně neprokázala účinnost sulfonamidů v Heydrichově případě, ale dokázal argumentovat – alespoň před svými nadřízenými -, že absence sulfonamidové léčby nebyla jedinou příčinou Heydrichovy smrti. Toto chmurné „vědecké“ potvrzení ušetřilo Gebhardta popravy nebo trestu a umožnilo mu pokračovat v práci pro SS. Ovšem za příšernou cenu.

Zdroj: https://www.dotyk.cz/magazin/karl-gebhardt-ravensbruck-20200115.html, https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/heydrich-se-uzdravoval-proc-nahle-zemrel.A170604_100704_vojenstvi_kuz

Náhledové foto: unknown author/Wikimedia.commons/public domain

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.