Nový lék zabral přímo zázračně. Za 1 den se z kómatu probralo 24 dětí
Nový lék zabral přímo zázračně. Za 1 den se z kómatu probralo 24 dětí. Příběh o záchraně dětí na pokraji smrti obletěl celý svět. Přemýšleli jste někdy o tom, jaké to bylo, než byl pro léčbu cukrovky k dispozici inzulín?
Nebudeme vás dlouho napínat – před jeho objevem byla diagnóza cukrovky 1. typu v podstatě rozsudkem smrti, a to zejména pro malé pacienty. V lednu 1922 se však v torontské nemocnici odehrál experiment, při němž skupina vědců vrátila naději dětem, které už svůj boj o život téměř prohrály.
Temné dny léčby diabetu
Diabetes 1. typu byl na počátku 20. století zničující diagnózou. Bez inzulinu totiž nedokázalo tělo hospodařit s glukózou v krvi, což vedlo k nebezpečným hladinám cukru v krvi. Pacienti, zejména děti, trpěli extrémním úbytkem hmotnosti, vyčerpáním a nakonec upadali do diabetického kómatu. Jedinou možností tehdy byla přísná tzv. hladová dieta, často omezená na pouhých 450 kalorií denně, která se snažila snížit hladinu cukru v krvi. Ale žádná výhra to nebyla – pacienti pak pro změnu umírali na podvýživu.
Foto: Dall-E
Objev inzulínu jako paprsek naděje
V roce 1921 se týmu vědců pod vedením kanadských vědců Fredericka Bantinga a Charlese Besta podařilo poprvé izolovat inzulin. S pomocí biochemika J. B. Collipa vyčistili ten získaný ze slinivky krav. O rok později dostal první dávku tohoto léku čtrnáctiletý Leonard Thompson, chlapec s cukrovkou, který ležel na smrtelné posteli v torontské nemocnici. I když lék ještě nebyl dokonalý, přesto se jeho stav zlepšil (a jen tak mimochodem zemřel až zad dalších 13 let).
Děti, které už neměly naději
Úspěch u Leonarda povzbudil Bantinga a Besta k rozšíření pokusů. Lék ještě vylepšili, a pak s ním vyrazili hned za 50 dalšími dětskými pacienty v tu dobu pobývajícím v nemocnici. 24 z nich už bylo v diabetickém kómatu s malou šancí na přežití. Oba vědci chodili od lůžka k lůžku a podávali dětem svůj lék – a velmi brzy se ukázalo, že opravdu objevili něco mimořádného. Než totiž stihli dojít k posledním dětem, začaly se probouzet ty, kterým inzulin aplikovali jako první. Zachránit se jim tenkrát podařilo úplně všechny. A to je opravdu malý zázrak.
Zdroj: https://www.diabetes.org.uk/our-research/about-our-research/our-impact/discovery-of-insulin, https://www.sciencehistory.org/education/scientific-biographies/frederick-banting-charles-best-james-collip-and-john-macleod/, https://www.umassmed.edu/dcoe/diabetes-education/patient-resources/banting-and-best-discover-insulin/
Náhledové foto: Dall-E
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.