Nový domov pro sto tisíc knih – o komfort čtenářů se v budově stará mimo jiné i aktivace betonového jádra
Bod zlepšení péče a využívání knihovního fondu najdeme v programu mnoha měst. Aktuálně se ho však rozhodli naplnit v Českých Budějovicích a najít tak domov mnoha knihám, jež byly až dosud uloženy ve skladech.
Knihovna, která mate názvem
Hned úvodem je třeba ujasnit, že Jihočeská vědecká knihovna i přes svůj název zahrnuje jak fond studijní literatury, tak beletrii, takže plní i funkci běžné městské knihovny. Původně byla vědecká část umístěna v někdejším Muzeu dělnického revolučního hnutí, ovšem tato budova postupně přestala vyhovovat svému účelu.
„Velkým problémem byl nedostatek prostoru zejména pro volný výběr knih. Knihy se objednávaly podle katalogu, a pak si je zájemce přišel vyzvednout. Byl to vlastně takový e-shop,“ líčí minulé zkušenosti ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš a přidává informaci. „Když si vybíráte nějaké zboží, máte často potřebu si ho pořádně prohlédnout, a totéž platí i pro knihy. Pokud nevíte přesně, jakou knihu chcete, je dobré, když se můžete porozhlédnout a knihy prolistovat,“ pokračuje Ivo Kareš.
Foto: Protext
Jak vypadá nová knihovna
V nové přístavbě jsou nyní nově k dispozici dlouhé metry polic, na kterých jsou knihy vystavené, a mezi regály se nacházejí také ostrůvky s křesílky, kde je možné si na chvíli sednout a knihy prohlížet.
Nejen krásná, ale i chytrá budova
Kromě toho, že je vnitřní prostor nové přístavby už na první pohled velmi příjemné místo, může se pochlubit i řadou technických vychytávek. Světlíky propouští ze stropu dostatek světla. Pokud ale hodně svítí slunce, automaticky je zatáhne roleta. Podobně chytré jsou i žaluzie, také reagují na světlo a automaticky se naklápějí. V přístavbě není klimatizace, ale její funkci zajišťuje aktivace betonového jádra. Jinými slovy – strop je vyplněný skleněnými trubičkami s vodou, které v létě chladí a v zimě hřejí.
Zdroj: Nový domov pro sto tisíc knih | Protext – PR služby ČTK
Náhledové foto: Protext
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.