Novohradskem na kolech: Naplánujte si zajímavý výlet po krásách česko-rakouského pohraničí
Starý rok se sešel s novým a spousta lidí se pustila do nejrůznějších novoročních předsevzetí a plánování toho, kde letos stráví svou dovolenou. S největší pravděpodobností předsevzetí skončí na nejrůznějších důvodech – nedostatek času, slabá vůle či malá podpora blízkých, avšak u plánování lidé vydrží déle. Je tomu možná proto, že dovolená bývá většinou příjemnou částí roku. Kam vy tento rok vydáte? Bude to za hranice, nebo zůstanete doma, vytáhnete kola či trekingové boty a vydáte se po krásách naší přírody? Pokud je to ta druhá volba, tak byste mohli zavítat třeba do Novohradských hor.
Naučná stezka Paměti Novohradska
Na hranici mezi Rakouskem a Českou republikou se nachází geomorfologický celek – pohoří Novohradské hory. Jejich jižní část se u sousedů táhne až k údolí řeky Dunaje. Na české straně zůstala dobře zachována příroda, která byla díky poloze (pohraniční pásmo) ušetřena lidských zásahů. Není proto divu, že tudy vede řada turistických a cyklistických tras. Bylo by přeci škoda tak pěkný kout České republiky neprozkoumat na vlastní oči.
Vydat se můžete i po 46 kilometrů dlouhé okružní naučné stezce Paměti Novohradska, která je svým zaměřením určena spíše cyklistům. Jedná se o značené cyklotrasy 1050, 1046 a 34, jež jsou vhodné pro horská a trekingová kola. Na trase je umístěno celkem 17 informačních tabulí, jež seznamují se životem v česko-rakouském pohraničí.
Hrad Nové Hrady. Foto autor: Sokky y; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Star%C3%BD_hrad_(Nov%C3%A9_Hrady).JPG
Gotický hrad Nové Hrady
Naučná stezka Paměti Novohradska se křižuje s dalšími pěšími trasami – Novohradské příhraniční rybníky či Buquoyská krajina. Jejím výchozím bodem i konečným místem jsou Nové Hrady – hrad, kde je možné se v rámci prohlídky seznámit s historií rodu Buquoyů, prohlédnout si věž s expozicí sklářství, rodovou knihovnu se 15 tisíci svazky či byt panského úředníka z počátku 20. století.
Farní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré vodě
Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré vodě, na jehož výstavbě se podíleli architekt Kilián Ignác Dientzenhofer a malíř Václav Vavřinec Reiner. Hrubá stavba kostela probíhala v letech 1733 až 1735, práce na vnitřní výzdobě trvaly až do roku 1761. V okolí kostela se nachází Křížová cesta a Boží hrob.
Zdroj: https://www.sumava.cz/rozcestnik/sport-a-wellness/pesi-naucne-stezky/ns-pameti-novohradska/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_Bolestn%C3%A9_(Dobr%C3%A1_Voda_u_%C4%8Cesk%C3%BDch_Bud%C4%9Bjovic)
Kostel v Dobré Vodě. Náhledové foto autor: Juraj Habaj; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_Bolestn%C3%A9_(Dobr%C3%A1_Voda_u_%C4%8Cesk%C3%BDch_Bud%C4%9Bjovic)
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.