Nová vysoká daň za plýtvání potravinami se dotkne i spotřebitelů. Ceny v obchodech půjdou zase nahoru

Potraviny, zdražování potravin, odpad, daň za odpad, peníze

Nová vysoká daň za plýtvání potravinami se dotkne i spotřebitelů. Ceny v obchodech půjdou zase nahoru. Plýtvání potravinami je již dlouho významným problémem a státy po celém světě podnikají stále závažnější kroky k jeho řešení.

Jedním z nejnovějších opatření je zavedení nové vysoké daně z potravinového odpadu, ke které chtějí přistoupit v Polsku. U nás však lze něco podobného očekávat již brzy také – může za to opět EU.

Proč daň z potravinového odpadu?

Tuny potravin každoročně končí na skládkách, čímž vznikají skleníkové plyny a plýtvá se zdroji (voda, energie, pracovní síla) použitými při výrobě, přepravě a skladování těchto potravin. Cílem nové daně je povzbudit podniky, aby přijaly udržitelnější postupy, omezily plýtvání potravinami a darovaly přebytečné potraviny namísto jejich vyhazování.

TIP: Chystáte se do Moravského krasu? Nezapomeňte omrknout opravdu unikátní jev, který bývá k vidění jen opravdu zřídka

Zvýšením finanční zátěže pro podniky, které vyhazují zcela poživatelné potraviny, chtějí tvůrci politiky přimět maloobchodníky a výrobce k alternativním řešením. Tento tlak však s sebou nese vedlejší účinky, které budou mít dopad nejen na podniky, ale i na spotřebitele.

Nová vysoká daň za plýtvání potravinami

Foto: Pixabay

Vyšší ceny v obchodech: Přímý dopad na spotřebitele

Nejbezprostřednějším dopadem, který spotřebitelé zaznamenají, je zvýšení cen potravin v obchodech s potravinami. Vzhledem k tomu, že podniky jsou nyní tvrdě zatíženy daní za plýtvání potravinami, je pravděpodobné, že tyto náklady přenesou na nakupující. Za každý kilogram vyhozených potravin mohou být uloženy vysoké pokuty, což bude podniky motivovat k tomu, aby své ztráty nahradily zvýšením cen všech svých výrobků.

Navíc je ve hře také nutnost stahovat (a darovat) výrobky z pultů ještě před tím, než jejich datum spotřeby definitivně propadne. Obchody tak budou muset nejspíše věnovat potravinovým bankám a obdobným institucím mnohem více jídle než dříve – pro jistotu. A to se samozřejmě projeví na jejich ziscích, které si budou chtít někde kompenzovat. Jak jinak.

Už brzy i v Česku

Ale pokud si myslíte, že se tento problém týká jen Polska, pak se pletete. V roce 2015 se totiž EU zavázala snížit do roku 2030 plýtvání potravinami o velmi příjemně vypadajících 50 %. Jak však už z minulosti víme – dobré záměry nemusí vždy dopadnout tak, jak bylo původně zamýšleno.

 

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-food-waste-institut-bude-sirit-osvetu-o-plytvani-jidlem-i-poradat-debaty, https://fwinstitut.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.