Nízký Jeseník – tipy na výlet

Jeseníky

Nízký Jeseník je hojně navštěvován hlavně díky drsným pláním, turistické dostupnosti a nepřeberným množstvím míst, které se cestovatelům jako cíle nabízejí. Objevování tohoto severomoravského pohoří může vydat na několik týdnů dovolené. Pokud se v Jeseníků neorientujete, určitě vám přijde vhod pár tipů na dobré výlety. Nízký Jeseník nabízí mnoho turistických možností. Pěších tras nebo těch pro kola. Dá se zde také objevovat autem. Pojďme se na různá místa podívat!

Pasecký vodopád

Prvním místem, které vám jako turistickou destinaci doporučujeme je pasecký vodopád. Jde o velmi časté turistické místo. Vedle známých Rešovských vodopádů však není až tak v centru zájmu turistů. Tento vodopád je také někdy nazýván jako vodopád Tepličky. Pokud jej navštívíte na jaře nebo v období zvýšených hladin, uvidíte mohutné vodní dílo. Jde o místo, které dostává své jméno díky nedaleké osadě – Pasecký Žleb. Nachází se na řece Tepličce a jde o oblast poblíž silnice a nepřehlédnete ji i díky informačním tabulím a dřevěnému altánku poblíž. Za altánkem se nachází poměrně hluboká rokle, v ní říčka překonává deset metrů vysoký úsek a vytváří se zde asi pětimetrová kaskáda.

Vulkanické Bruntálsko s umělou jeskyní

Dalším tipem je umělá jeskyně na Venušině sopce. Jde o jednu z nejzajímavějších lokalit Nízkého Jeseníku. Jde totiž o oblast vulkanického původu s množstvím mladých sopek. Jejich stáří se odhaduje na 1,3 milionu let, a tudíž jde o naše nejmladší, a tedy i nejzachovalejší sopky. Mezi bruntálské vulkanické oblasti patří zejména Velký Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch. Nejlepší podívaná je na průřezy sopky ve starém lomu pod Uhlířským vrchem. Na exemplářích je vidět struktura sopky, která vznikala sbalováním a rotací žhavých lávových útržků při tvorbě tohoto podloží.

Jesenické kyselky a rozhledny

Další věcí, která stojí za zmínění, jsou zdejší kyselky, tedy minerální vody. Nejde však jen o nejúspěšnější z nich – Ondrášovku, která se komerčně prodává. Nízký Jeseník je také domov například těšíkovské kyselky. Ta pramení v Bělkovickém údolí nedaleko Šternberka. Turistické značení vás k tomuto pramenu bez problému zavede. Vyrazit za ním můžete i na kole. Toto krásné místo sice část své krásy ztrácí kvůli špatnému stavu zdejších smrků, avšak pramen je osvěžující i barevný. Můžete tedy ihned u pramene ochutnat tuto kyselku. Obsahuje mnoho železných iontů, nikoho tedy nepřekvapí, že zajímavé zbarvení je právě rezavé. Dalšími zajímavými tipy jsou třeba jesenické rozhledny. Například okolí Krnova nabízí rozhlednu na poutní hoře Cvilín. Ta pochází z počátku dvacátého století a skládá se především z cihel. Válcový tvar určitě upoutá již zdálky. Plošina, z které je pak krásná vyhlídka je ve výšce 25 metrů a uvidíte z ní bez problémů město Krnov nebo chrám sv. Kříže a panny Marie Sedmibolestné, který díky své mohutnosti nemůžete přehlédnout.