Nin: Nejmenší katedrála na světě se nachází v Chorvatsku
Čím větší a starší, tím krásnější. Katedrály jsou obvykle architektonicky zajímavé stavby, jež patří mezi obdivuhodné pamětihodnosti daného místa. Chodí se na ně dívat řada turistů, někteří neváhají urazit spoustu stovek kilometrů, jen aby je mohli vidět. Katedrály Notre-Dame v Paříži, Santa Maria del Fiore v Florencii i sv. Víta v Praze jsou vyhledávané a známé. Ale co třeba víte o nejmenší katedrále na světě?
Malebné místo v Ninském zálivu
Jestli jste na romantiku a tu si rádi užijete i na své dovolené, pak vyrazte do Chorvatska. Nachází si tu totiž velmi malebné letovisko – Nin, jehož historie si sáhla až do antického Říma. Leží na pobřeží Ninského zálivu. Od města Zadar je vzdáleno 17 kilometrů.
Nin zažilo největší svůj rozkvět za římské nadvlády, kdy bylo důležitým střediskem. Později se dokonce stalo hlavním městem celé provincie. Po rozpadu říše Římanů se město neubránilo avarsko-slovanským nájezdům, díky kterým se zde pak usadil chorvatský kmen. Už v 9. století tu bylo významné biskupství a současně Nin patřilo k hlavním centrům chorvatského království.
Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org
Pamětihodnosti v Nin
Původní římské památky jsou většinou už jen ve formě torza – jako například trosky římského chrámu z 1. století našeho letopočtu. Ale i tak je zde možné cítit zvláštní atmosféru a představovat si, jaké město Nin muselo být v době, kdy se skvělo ve své antické kráse.
Ovšem nejvýznamnější ninskou pamětihodností je kostel sv. Kříže, jež lze považovat za nejmenší katedrálu na světě. Aby mohl být kostel katedrálou (katedra – označení biskupského stolce), musí se jednat o sídelní kostel biskupa nebo arcibiskupa. A to v době vzniku kostela sv. Kříže v 9. století našeho letopočtu platilo, protože zde bylo významné biskupství.
Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org
Nejmenší katedrála na světě
Kostel sv. Kříže je malou stavbou v předrománském slohu a stal se symbolem města Nin. Leží necelý jeden kilometr od městského centra na malém kopečku a místu dodává typickou siluetu. Jeho délka je cca 8 metrů, šířka cca 8 metrů a výška necelých 8,5 metru, síla stěn dosahuje 57 centimetrů.
Kostel byl důmyslně vybudován jako sluneční hodiny a kalendář, a má tak i astronomický význam. V dané čtyři dny (jarní a podzimní rovnodennost a letní a zimní slunovrat) a v určitou hodinu skrze tři úzká okna dovnitř pronikají sluneční paprsky a dopadají na jedno konkrétní místo uprostřed kostela. I díky této hře světel a stínu se od roku 2009 zde každoročně pořádá festival Slunce a světla, jehož se účastní i několik stovek turistů, pro něž jsou připravené i přednášky a tvůrčí dílny.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.