Nikoli památka jedné doby, Stonehenge ve skutečnosti vznikalo po celé generace

Pokud zamíříte do hrabství Wiltshire v jižní Anglii, nemůžete tuhle jedinečnou památku minout. Stonehenge sem každoročně láká davy turistů a to i přes to, že jde „jen“ o několik velkých kamenů.

A právě v té velikosti je onen zakopaný pes. Jde totiž o produkt pravěku, z dob, kdy byly největším výkřikem inovace kamenné a kostěné nástroje. Jak tedy mohli naši dávní předci vydolovat ze země něco takového?

Stavba, na které se podíleli tisíce lidí po stovky let

1500 let – přesně tak dlouho trvalo, než konečně poslední kámen zapadl na své místo. Archeologové podle zdejších nálezů odhadují, že první a největší kamenný kruh vznikl někdy okolo roku 3 100 před naším letopočtem. Později ho doplňovaly další menší kruhy i kamenné útvary v jejich středu a to až do roku cca 1 600 př. n. l. Teprve tehdy považovali obyvatelé celou stavbu za hotovou.

Foto: Pixabay

Účel Stonehenge je dodnes záhadou

Proč však něco takového vůbec vzniklo? Vždyť aktuálně nejzachovalejší vnitřní kruh o průměru 33 metrů tvoří hned 60 bloků (nebo alespoň původně tvořilo). Polovina z nich stojí kolmo v zemi, druhá polovina je zastřešuje seshora. A každý z těchto bloků měří okolo 4,1 metru na výšku a váží okolo 25 tun.

Strana kamenů, která je otočena směrem do středu kruhu, je pak vždy pečlivě opracována. Dodnes se neví, proč vlastně Stonehenge vzniklo, ovšem nejčastěji ho spojujeme s uctíváním slunce a pohanskými kulty. Faktem zůstává, že jeho stavitelé museli mít opravdu dobré znalosti aritmetiky a astronomie.

Přeprava kamenů na místo byla náročná. Tady se navíc musely usadit do hlubokých jam, vypěchovaných později drtí z kamene. Bohužel jde o řešení, které nemohlo vydržet věčně. I proto byly v minulosti některé velké bloky zality do betonu.

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.