Netradiční, ale přesto úchvatný – 100metrový vodopád padá ze skleněného mrakodrapu

Netradiční, ale přesto úchvatný – 100metrový vodopád padá ze skleněného mrakodrapu. Klasické skleněné mrakodrapy najdeme na celém světě. Nejsou příliš oblíbené, protože vypadají jako krabice. V Číně ale vyřešili tuto jednotvárnost originálním způsobem. Jde o skvělý způsob, jak ozvláštnit prostředí velkoměsta a zároveň pročistit vzduch v okolí. Ani energeticky není příliš náročný a nejeden kolemjdoucí se u něj zastaví. Voda vyvěrá ve stometrové výšce.

Plýtvání vodou nebo lákadlo na turisty?

Při pohledu na vodopád si mnozí kladou otázku, proč město Kuej-jang v jihozápadní Číně takto plýtvá vodou. Jak uvádí majitel budovy, nejde o plýtvání, jelikož voda je recyklovaná z kanalizačního systému budovy. Co se týče elektřiny, náklady na provoz činí v přepočtu asi 2600 Kč za hodinu. Vodopád je spuštěn jen na maximálně 20 minut a to ve výjimečných případech.

Pokud byste chtěli tento vodopád vidět na vlastní oči, museli byste si vybrat vhodnou dobu a zaměřit se na významné dny pro Čínu, dříve než tam vyrazíte. Jen tyto dny můžete tuto krásu spatřit. Slova o plýtvání nejsou příliš relevantní, někteří si ale podívanou chválí a pro okolí jde o zajímavou podívanou. Jiní se pozastavují nad tím, proč majitel raději nejde příkladem všem ostatním a s nedostatkovou vodou nešetří.

Foto: Pixabay

Jak funguje úsporný 100 metrů vysoký vodopád

Město Kuej-jang v jihozápadní Číně využívá vodopád jako součást architektury budovy, ačkoli může působit jako plýtvání vodou. Majitel budovy vysvětluje, že voda pro vodopád je recyklovaná z kanalizačního systému této budovy.

I když někteří poukazují na nerozvážnost a plýtvání jak s vodou, tak s energií, tak je tento systém velmi dobře promyšlen. Budova má pod sebou čtyři patra kanalizačního systému, kam jde veškerá voda s mrakodrapu, a to i ta dešťová. Vodopád může být tak vysoký díky čtyřem čerpadlům, která jsou umístěna v podzemním podlaží. Zmíněných 15 minut provozu vyjde majitele cca na 650 Kč.

Kdyby bylo spuštění vodopádu častější, mnozí by to možná ocenili. Mrakodrap je postaven v obchodní čtvrti, kde je mnohdy jak mnoho turistů, tak obyvatel města. Zaměstnanci firmy, která mrakodrap využívá, se v horku také necítí příliš dobře. Vodopád dokáže osvěžit celé vyhřáté okolí. Zaměstnanci se také mnohdy mohou podívat na duhu, kterou vodopád dokáže vykouzlit.

Takovéto využití vodopádu může být vnímáno různě, ale majitel zdůrazňuje, že se jedná o recyklovanou vodu a že spuštění vodopádu na delší dobu se děje jen zřídka, což pomáhá minimalizovat jak náklady, tak i dopad na životní prostředí.

 

Zdroj: https://mapy.cz/zakladni?source=osm&id=1097560372&x=18.3702200&y=49.6780890&z=11, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kuej-jang

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.