Nelegální nacistický pomník v ČR – unikát, který láká k procházce nejenom na Den válečných veteránů
11. listopadu začne být okolo nejrůznějších pomníků a pietních míst připomínajících padlé hrdiny nebývale živo. Může ze to Remembrance Day nebo také Den válečných veteránů (v ČR oficiálně zaveden roce 2004). Máme pro vás při této příležitosti tip na jeden ne úplně tradiční výlet.
Vlastě je docela nelegální, protože jakékoli připomínky nacistické ideologie samozřejmě povoleny nejsou. A kam za ním vyrazit? Do Jizerských hor ke kamenné rozhledně Štěpánka.
Železný kříž už dnes svastiku nenese
Řada kamenů, kterým vévodí netradičně tvarovaný kříž, vytesaný podle legendární vyznamenání Železného kříže. Svastiku ani jiné připomínky NSDAP tu už však nenajdete. A proč vlastně vznikl? Jako památka pro místní rodáky, kteří museli odejít bojovat do řad Hitlerovy armády.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Každý z kamenů, který kříž obklopuje, u sebe měl dříve vzpomínkovou cedulku nesoucí jméno obce, z níž mrtví, které toto místo připomíná, pocházeli. Dnes se na místě skví jen jedna jediná, a to právě na podstavci s kamenným křížem. „Žít znamená bojovat. Toto místo bylo obnoveno s úctou k obětem válek spolkem Jizeran,“ může si na ní každý návštěvník přečíst.
Žádná oficiální akce, přesto kříž na místě zůstává
Památník vznikl na místě v roce 1944 a sloužil čistě jako pietní místo. Tehdy tu bylo možné narazit i na helmy a další části zbroje, připomínají jednotlivé oběti (skutečné hroby tu samozřejmě nejsou). Po odsunu Němců však začala tradice uctívání padlých upadat a velmi brzy byl samotný kříž svržen ze skály a rozlomil se.
V roce 2011 se však na své místo vrátil znovu. Dnes na místě najdete i ceduli s vysvětlením celé problematiky. To však neznamená, že je vše zapomenuto. Naposledy se ozvalo Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, které k opětovnému stržení kříže vyzývalo o letošních prázdninách. Prozatím však na svém místě stojí dál jako němá připomínka obětí nesmyslné války… Bohužel se nám nepovedlo dohledat legálně použitelnou fotografii. Pokud jste na tomto místě byli a máte ji, budeme rádi.
Aktualizace 13. listopadu 2020. Podle nejnovějších zjištění vztyčili tento kříž ve skutečnosti nacisté v čele s Henleinem. Důkazy o tom objevil Badatel Josef Doškář, člen Sdružení osvobozených politických vězňů. Podle idnes.cz.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.