Nejžádanější suvenýr letošní dovolené? Kašmír
Budete-li letos cestovat do Asie – například do Mongolska nebo do Indie, pro něž jsou typické výrobky z kašmíru, neváhejte a nějaký si pořiďte. Může se totiž docela dobře stát, že za pár let už žádná neseženete nebo že se dnešní už tak vysoké ceny vyšplhají až někam k astronomickým výšinám!
Mít doma svetr nebo alespoň šálu z kašmíru je otázkou prestiže každé milovnice módy. Málokdo však ví, jak tato unikátní vlna vzniká a proč jsou vlastně plédy, šály nebo kabáty z ní tak drahé.
O kašmírských kozách
Kašmírová vlna se získává vyčesáváním (tedy nikoli stříháním) jednoho plemene koz. Tyto „kašmírové kozy“ se podílejí na celkové produkci světové vlny asi 0,5 %. A toto číslo rok od roku klesá. Důvodů k tomu je hned několik.
Na počátků problémů stály nepříznivé klimatické podmínky v roce 2010 v Mongolsku. Katastrofické letní sucho a kruté zimní mrazy zahubí podle některých odhadů až 10 milionů hospodářských zvířat, mezi nimi i množství kašmírových koz. Aby farmáři nepřišli o své výdělky, snažili se rychle doplnit jejich stavy nebo dokonce svá stáda ještě rozšířit. Ovšem díky suchu bylo na pastvinách jen málo potravy a podvyživené kozy nemají právě nejkrásnější a nejkvalitnější vlnu.
Další hřebíček do rakve pak přišel o tři roky později. Tehdy v Indickém svazovém státě Džammú a Kašmír uhyne hlady okolo 25 milionů kašmírských koz. Tentokrát je na vině sníh, který zablokoval chovatelům koz všechny přístupové cesty. A i když se indická vláda snaží zásobit přeživší kozy za pomoci letadel, není výsledek nijak valný.
Kašmírový suvenýr se na vaší kapse podepíše
Ceny kašmíru jdou tedy nahoru nevypadá to, že by se v dohledné době mělo něco změnit. Za malý kašmírový šátek zaplatíte při přepočtu na české koruny okolo 2 000 Kč, velká šála stojí 3-5 000 Kč a kašmírový kabát třeba i 15 000 Kč. Dejte ovšem pozor na podezřele výhodné nabídky na tržištích. Cedulky 100% cashmere má totiž na výrobcích ve svém stánku každý druhý prodejce. Bývá to takový místní kolorit. Vy se však raději řiďte cenou, nebo ještě lépe, nakupujte pouze u prodejců s patřičným certifikátem. Jedině tak budete mít jistotu, že si domů odvážíte skutečný kašmír a nejenom jeho napodobeninu.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.