Největší solná hladina na světě je velká jak Libanon

Salar de Uyuni

Aby toho nebylo málo, Salar de Uyuni se nachází 3650 metrů nad mořem. Ve skutečnosti leží v centru And v Bolívii. Výlet do Salar de Uyuni je velkým dobrodružstvím, na který jsou však cestovní kanceláře dobře připraveny. V patnáctitisícovém městě Uyuni, které je vstupní branou na planinu, je více než šedesát cestovních kanceláří, které jsou připraveny připravit vás na jedinečný zážitek.

Když se bohyně rmoutí, vznikne skvost

Planina vznikla před 40 000 lety. Ve skutečnosti se na jejím místě rozlévalo obrovské jezero. Dnes jsou zde pouze zbytky tohoto jezera a dvě solné vyvýšeniny – Salar de Copaisa a Salar de Uyuni. Obě připomínají spíš obrovské zasněžené jezero než cokoli jiného. Místní, příslušníci indiánského kmene Aymarů, mají každopádně vlastní hypotézu o tom, jak planina vznikla.

Podle legendy byly přilehlé hory Tunupa, Kusku a Kusina původně velkými lidmi. Tunupa si vzala Kusku, ale ten od ní utekl ke Kusině. Slzy naříkající Tunupy se smísily s mlékem jejich prsou, kterými kojila své dítě, a vznikla planina. Mnoho místních lidí souhlasí s tím, že by se měla jmenovat Salar de Tunupa podle této bohyně, která je v oblasti mimořádně důležitá. Salar de Uyuni je zajištěn několika metry soli. Její množství se odhaduje na deset miliard tun. Není divu, že je Uyuni považován za zásobárnu soli, která se neustále těží. To však pro planinu není dobré. Každý rok se vytěží 25 000 tun soli a Salar de Uyuni se pomalu zmenšuje.

Práce na planině není pro každého

Vysoká nadmořská výška způsobuje komplikace s UV paprsky a je mimořádně snadné se spálit. Mnohem větší komplikace, než pro cestující představují pro dělníky. Ti zde stále pracují tradičním způsobem, kdy pomocí bagrů vrší sůl, která je odvážena. Slaný vzduch navíc způsobuje problémy – záněty kůže a loupání kůže, a to i přesto, že lidé zde pracují v ochranných oděvech.

Salar de Uyuni
Foto: Pixabay

Dělníci dohlížejí na celodenní dřinu skoro bez odpočinku, protože neustále žvýkají lístky koky. Těžba má ještě jeden dopad: vznik malých solných jezírek obsahujících lithium. Tento kov, který se využívá k výrobě baterií do telefonů a fotoaparátů, se odhaduje až na 9 milionů tun, tedy tři čtvrtiny světových zásob.

Navštivte solný dům

Salar de Uyuni - solný hotel
Foto: Pixabay

Jednou za rok se v regionu objeví záplava, která vytvoří největší zrcadlo na světě. Místní obyvatelé jsou na roje lidí připraveny. Ztuhlou sůl využívají jako stavební materiál, takže budete moci zůstat v solném domě. Samotné jezero je lemováno kaktusy echinopsis, které se mohou vyvinout až do výšky dvanácti metrů. Každý rok v listopadu přilétají hejna tří druhů plameňáků a hnízdí na jednom z ostrovů uprostřed pláně. Každopádně je krajina spíše pustá.

Zdroje info: kudyznudy.cz,

Náhledové foto: Pixabay