Největší smolaři na světě? V krátké chvíli přišli opravdu o všechno

Peněženka

Když vlastníte spousty peněz, které si zpravidla obyčejný člověk ani nedokáže představit, neukládáte si je v hotovosti do trezoru, mají podobu nemovitostí nebo obchodních podílů. Nemusí však jít o tak spolehlivé místo, jak si nejspíš myslíte.

Eike Batista a nákladnost těžby

Brazilský podnikatel Eike Batista kdysi vlastnil až 34,5 miliardy dolarů (770 miliard korun). V jeden čas nosil titul osmý nejbohatší člověk světa. Jeho společnosti se zaměřovaly na těžbu železné rudy, ropy a zemního plynu. Zřejmě nikdy neměl vyřknout výrok, že jednou bude nejbohatší člověk na světě. Dopadlo to totiž přesně naopak. V některých místech ale byla těžba velice nákladná, v roce 2013 tak jeho společnost OGX dlužila jedenáctinásobek své tržní hodnoty.

Prázdná peněženka

Foto: Pixabay

Další „prokletí“ miliardáři

Na dnešní seznam se mohou zařadit také Masajoši Son, kterému se jeden čas přezdívalo japonský Bill Gates, jindy Warren Buffett. Vlastnil 78 miliard dolarů (1,74 bilionu korun). Kvůli prasknutí japonské technologické bubliny v devadesátých letech přišel o 70 miliard dolarů. Na rozdíl od jiných ale nepřišel o všechno.

Seán Quinn také ucítil, co znamená dopad finanční krize v roce 2008. Kdysi byl nejbohatším Irem se 6 miliardami dolarů (133 miliard korun). Po prasknutí irské realitní bubliny došlo ke kolapsu banky a Quinn přišel zhruba o 3 miliardy dolarů. Björgólfur Guðmunddsson zase doplatil na kolaps islandského bankovního systému a přišel o (5,2 miliardy korun). A došlo i na podvodníka Allena Stanforda. Letadlovým způsobem si vydělal 7 miliard, aby o ně zase přišel.

Zdroj: https://www.euro.cz/byznys/letadlo-allena-stanforda-dosedlo-na-zem-skoda-je-sedm-miliard-dolaru-774094, https://en.wikipedia.org/wiki/Bj%C3%B6rg%C3%B3lfur_Gu%C3%B0mundsson

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.