Největší požírači odpadků? Zvířata ve městě
Pokud se tady nebudeme bavit o zoo, tak zjistíme, že živou lišku máme větší šanci spatřit ve městě než v lese. A není to také jediná šelma, kterou tam můžeme spatřit. Dále také není jediná šelma, která umí, nebo spíše se naučila využívat to, čeho naše města mají spoustu. A to, čeho naše města mají spoustu, jsou odpadky.
Bufeťák z doby kamenné
Pravdou je, že liška se odpadků nebojí, a může je už dlouhou dobu. Vědci říkají, že to začalo už v době kamenné. Samozřejmě, lišky jsou řekněme přizpůsobivé, takže když moderní města začala ubírat prostory lesům, rychle se zde zabydlely. Ve městech, a to především britských, žijí už od třicátých let minulého století.
Zdroj obrázku Pixabay.com
Lišky žerou odpadky, pomalu už ztratily i plachost. Tak, že se v klidu nechají krmit, a to od místních důchodců.Určitě si na ně dejte pozor, jelikož přenášejí smrtelnou nemoc jménem vzteklina. Důchodci lišky ve Velké Británii sice krmí, jenže tam se vzteklina nevyskytuje. U nás bohužel ano. Proto by byl špatný nápad krmit a pokoušet se ochočit divokou lišku. Vědci však objevili, že se lišky nacházejí ve více než sto velkých měst. A to po celé Evropě, dále také v Severní Americe a Austrálii.
Dá se říct, že zvířata jsou popelnicový lupiči
Nejen lišky se ve městech zabydlují, ale i další šelmy. Jestli najdou nějaký zbytek jídla, zaručeně vaším kouskem nepohrdnou. Vrátíme se k Británii, kde už existují i městští jezevci, dále také městské kuny, které mimochodem máme i tady u nás. Určitě tu jsou i nějací majitele aut, kterým kuna už kabely přehryzala. A není jich málo. Kupříkladu v Africe žijí ženetky, v Asii zase promyky. Řekla bych, že dokonale se městům dokázali přizpůsobit mývalové. Ti se dokonce ve městech Severní Ameriky naučili otevřít popelnici.
Zdroj obrázku Pixabay.com
Bude větší pořádek, když zde bude méně šelem?
Je sice pravdivé tvrzení, že velkých šelem ubývá, proto považujeme za dobrou vůli je chránit. Ale myslím, že kdybyste potkali na vaší zahradě třeba pumu či kojota v Severní Americe, nebo třeba levharta v Indii, tak byste měli velký strach. Určitě to platí i o medvědech, kteří se také umí dostat do nádob na odpad, s čímž se dokonce potýkají některé obce na Slovensku. A jak to řešit? Jelikož šelmám ubývá přirozené životní prostředí, tak jsou pro ně odpadky velice lákavé. Je možně, že riziko setkání člověka s velkou šelmou jej naučí většímu pořádku.
Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.