Největší masová vražda měla přírodního viníka
Myslíte si, že největší ztrátou životů na Zemi bylo vyhynutí dinosaurů? Jednou z největších událostí svého druhu zcela určitě ano, nicméně nikoli tou nejtragičtější. Za nejhorší apokalypsou stojí Země samotná. Udála se konkrétně před 252 miliony let. Planetou otřásla série obřích erupcí. S nimi souviselo i jakési vyrojení spousty skleníkových plynů. Následně byly zničeny obří populace všeho živého.
Sibiřská past
Zajímavé jsou výsledky analýzy geologů, kteří se zabývali analýzou epicentra na Sibiři. Vulkanické aktivity zkoumali prostřednictvím počítačového modelu. Vznikly obří masy vyvřelým majících objem neuvěřitelných 3 milionů metrů krychlových. Oběťmi epické katastrofy označované jako Sibiřská past se stalo 70 % suchozemských a 96 % mořských živočichů. Vyhlazeni byli v permu i trilobiti a žraloci.
Kdy probíhalo vymírání?
Jen pro přesnost, mimo sibiřské pasti se jako o viníkovi hovoří také o dopadu komety, rozpadu superkontinentu nebo změně klimatu. Vzorky a fosílie doložily, že ke katastrofě došlo zhruba před 251 941 000 lety. Dokladují to fosílie z Ruska a čínského Mej-šanu
Extrémně kyselé deště a skleníkové plyny
Zničení zvířecích i rostlinných druhů zabralo několik tisíc let. Docházelo ke skokovým změnám teplot klidně i o 8 až 14 stupňů Celsia. Erupce zařídily skleníkový efekt a únik neskutečného množství plynů. Počítačový model ukázal, že sibiřská past vyslala do atmosféry celkem 4000 miliard tun oxidu siřičitého a 1200 miliard tun metanu. Mimo jiné severní polokouli sužovaly deště, které byly opravdu silně kyselé, asi jako neředěná citronová šťáva. Ozonová vrstva byla dokonale zdevastována a přišlo ničivé UV záření.
Výbuch sopky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.