Nejmenší národní park Slovenska – Pieniny

Pieniny nebo také Pieninský národní park (PIENAP) leží na severu Slovenka na hranicích s Polskem. I když jeho ochranné pásmo zabírá pouhých 22 368,37 ha, rozhodně nabízí spoustu zajímavých míst k návštěvě.

Na své si přijdou fanoušci adrenalinu, milovníci horské přírody i nadšenci do historické architektury. Stačí si návštěvu Pieninského národního parku dobře naplánovat.

Prohlídka Červeného kláštera

Právě sem se po naučné stezce vyplatí zamířit jako první. Jeho základy položily v roce 1320 kartuziáni. I proto leží klášter na tak odlehlém místě, jde totiž o jeden z nejpřísnějších a nejasketičtějších křesťanských řádů. Většina architektonických skvostů však pochází až z 18. století, kdy byl Červený klášter přestavěn do barokní podoby. Barokní kostel, věž, staré úly – to vše, a ještě víc, si osobně prohlédnete.

pieniny2

Poznejte Pieninský národní park z hladiny Dunajce!

Vory se po místním úseku Dunajce plaví už přes 120 let. Jen loni si tuhle půvabnou kratochvíli dopřálo 200 000 návštěvníků. Jde o docela jiný zážitek než na obyčejných lodičkách. Hledejte nápis Pltník. Vyplouvá se nedaleko Červeného kláštera. První úsek řeky je mírný, později trochu zdivočí. Voda je průzračná, takže snadno dohlédnete až na dno. Plavba trvá přibližně dvě hodiny a minete během ní například Tři koruny ( jednu z nejkrásnějších vyhlídek parku), Ostrou skálu nebo Sedm mnichů.

Do těchto skal prý zamířili mniši, kteří měli legendárnímu Cypriánovi z kláštera nasbírat potřebné bylinky. Ani jeden z nich se nevrátil, a dodnes je záhadou, co se stalo. Na památku této události tak nesou nedaleké skály právě toto jméno.

Konečná stanice plavby je u ústí potoka, odkud vede zajímavá stezka dále do parku. Rozhodně doporučujeme si ji projít – nebo třeba projet na kole. Půjčoven je v okolí dost a dost.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.