Nejlepší země pro práci žen v Evropě

Žena

Pracovní příležitosti žen a mužů se řadí mezi hodně často diskutované oblasti. Není se čemu divit. Ne všude jsou rovné. V mnohých zemích mají ženy poměrně malou šanci získat dobré zaměstnání. My se podíváme na zajímavý průzkum společnosti Reboot Online, jenž se zaměřil právě na pracovní příležitosti žen. Které země jsou na tom tedy nejlépe a jaké naopak nejhůře?

Bulharsko jako jasný lídr

Suverénně nejlepší zemí je v tomto ohledu Bulharsko. To zvítězilo se skóre 236,6 bodů z maximálních 300. Vynikající je tato země také pro práci žen ve vedení firmy. Získalo 90 ze 100 bodů. První bylo Norsko s plným skóre. Na druhém místě najdeme Chorvatsko dosáhnuvší na 229,9 bodů. Co se týká ekonomických příležitostí, zaznamenalo Chorvatsko 96,6 ze 100 bodů.

Žena při práci: Foto Pixabay.com

V první desítce nejlepších evropských zemí pro práci žen jsou:

  1. místo – Estonsko (220 bodů)
  2. místo – Norsko a Slovensko (209,9 bodů)
  3. místo – Nizozemsko (206,5 bodů)
  4. místo – Slovinsko (199,9 bodů)
  5. místo – Rumunsko (196,6 bodů)
  6. místo – Itálie (179,9 bodů)

Která země nabízí ženám nejslabší příležitostí pro ženy?

Na posledním místě je Turecko se ziskem 39,9 bodů z možných 300. Navzdory špatnému výsledku získala země poněkud překvapivě více bodů pro ženy ve vedení (13,3 / 100) než země, které jsou tradičně známé jako Německo (10 bodů) a Rakousko (3,3 bodu).

Naomi Aharony, generální ředitelka a spoluzakladatelka společnosti Reboot Online, se vyjádřila prostřednictvím několika komentářů.

Podmínky žen pro práci: Grafika se svolením Reboot online

„Celkové výsledky naznačují, že v oblasti rovnosti žen a mužů na pracovišti v Evropě došlo k určitému pokroku.“ Balkánské země, jako je Bulharsko a Chorvatsko, se umístily na velmi vysoké úrovni, což naznačuje, že dochází k určitým zlepšením. Neuspokojivé pozice zámožných západoevropských zemí, jako je Německo a Dánsko, potvrzují, že pokrok směrem k genderové paritě je v Evropě stále pomalý.

I když je dobré vidět, že některé pokrokové ženy stále čelí mnoha výzvám, pokud jde o rovnost žen a mužů na pracovišti, což zahrnuje nejen rozdíly v mzdách, nedostatek zastoupení ve vedení, vládní pobídky a vyváženost pracovního a osobního života. Převládající okolnosti pandemie COVID-19 nepochybně tyto výzvy ještě umocnily, přičemž hlavní dopady si vzaly pracující matky. “

Zdroj dat: Reboot online: https://www.rebootonline.com/

Žena při práci: Náhledové foto Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.