Nejkrásnější motýl světa prozradí tajemství nočního vidění
Motýli jsou nádherní živočichové, které stojí za to sledovat. Mezi ty nejkrásnější na celém světě patří bezesporu motýli Morpho. Jedná se o motýly, kteří žijí v pralesních oblastech Jižní a Střední Ameriky. Mají nádherná blyštivá křídla, jež mohou být velká až 20 cm. Blyští se tak, že zaujala genetiky. Navíc tito motýli používají noční vidění podobně jako vojáci nebo policisté přístroje, jež jim to umožňují.
Neustálé chlazení senzorů
K pochopení fungování motýlího nočního vidění je zapotřebí začít u strojů. Ty se vyznačují především tím, že je zapotřebí je neustále chladit. Obraz jinak zasáhne přebytečné teplo. Pak je samozřejmě zkreslený. Nejcitlivější přístroje jsou vybavené chladiči obsahujícími tekuté hélium. Nic levného. Motýli jsou vybavení šupinkami na křídlech, která dokážou některé světlo pohlcovat a jiné zase odrážet. Záleží na tom, jak jsou křídla teplá. Dochází také ke změně barvy. Pokud se vědcům podaří jejich princip napodobit v laboratoři, bude to mít zřejmě revoluční význam.
Motýl Morpho: Zdroj obrázku Pixabay.com
Chování chitinu
Pro noktovizi moderního typu je zapotřebí poznat, jakým způsobem se chová chitin. Právě on je totiž základem motýlích křídel. Jestliže by se tento materiál uměle použil na přístroje, mohly by mít mnohem menší a kompaktnější rozměry.
Motýl Morpho: Zdroj obrázku Pixabay.com
Propojení motýlích křídel s nanotrubicemi
K dosažení kýženého úspěchu se nyní snaží vědci o propojení motýlích křídel a uhlíkových nanotrubic. Výsledný systém by měl fungovat jako chladič. Nicméně bude na molekulárním základu. Jestliže se všechno podaří, mohou být na světě brýle na noční vidění, které budou lehké a maximálně kompaktní. Tak uvidíme.
Motýl Morpho: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.