Nejdřív Notre Dame, teď velké plány s Champs-Élysées – Paříž už není to, co bývala

Paříž

Jaká má být nová Paříž? Modernější, zelenější, přívětivější k životu – přesně to tvrdí nová pařížská starostka, která totéž slibovala už v rámci voleb. A jak se zdá, svým slibům hodlá dostát.

Za oběť jí podle všeho padne i nejoblíbenější pařížský bulvár Champs-Élysées. Rušná třída by se tak podle jejího vyjádření měla změnit v „neobyčejnou zahradu“. To je poměrně úctyhodná představa na místě, jímž během dne projede okolo 3 000 automobilů za hodinu.

Nejkrásnější třída na světě má své mouchy

Nezáleží na tom, že cizinci jsou z této rušné tepny Paříže stále nadšení. Mnohem důležitější je to, že samotným Francouzům už tak úžasný nepřipadá. Označují ho za opotřebovaný. A protože by Paříž měla sloužit primárně Francouzům, bylo schvalovacímu procesu u tohoto nápadu již učiněno za dost. A brzy se nejspíš přistoupí i k realizaci.

Ekologičnost, dostupnost a inkluzivita

To jsou tří hesla, která by měla být při rekonstrukci Champs-Élysées dodržována. Doprava by se měla snížit o polovinu, lidem budou dělat společnost nově vysazené aleje stromů a celkově by se měl stát tento bulvár mnohem přívětivějším místem pro pěší.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Víc než jedna velká změna za historii

Ale buďme spravedliví. Nebude to poprvé, co tenhle kousek Francie tak radikálně změní tvář. Věděli jste například, že dřív tu byly jen mokřady, bažiny a pole? Teprve v 17. století tu vyrostly první zahrady a brzy po nich i domy.

Poslední rekonstrukce Champs-Élysées už má taky nějaký ten pátek za sebou – došlo k ní před 27 lety. Ta současná by měla trvat cca šest let (s jejím započetím se počítá v roce 2024 po letních olympijských hrách) a předpokládá se, že spolkne asi 250 milionů eur. A my doufáme, že bude stát za to.

Zdroj Náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.