Nejdelší přímý let: Londýn – Sydney
Australská letecká společnost v minulém týdnu vyzkoušel unikátní let. Ten byl totiž nejdelší přímý. Šlo o zkušební let spoje Londýn – Sydney, jehož délka byla 19 hodin a 19 minut. Důvodem k uskutečnění této zkoušky je výzkum toho, zda by bylo výhodné takové lety provozovat a také pozorování pasažérů a jejich stavu při tak extrémní a dlouhé zátěži. Jak to dopadlo? Na to se dnes podíváme.
17 tisíc kilometrů
Po přistání letounu se všem asi ulevilo. V Sydney, největším městě Austrálie, letadlo přistálo po tom, co absolvovalo 17 750 kilometrů dlouhou vzdálenost. Jak již bylo řečeno, doba se přiblížila ke 20 hodinám. Tento let byl tak nejdelší v historii. Již v blízké budoucnosti však nemusí být ničím neobvyklým. Pravidelný spoj mezi těmito metropolemi by totiž měl létat již od roku 2022. Tedy za necelé tři roky.
Co na to pasažéři
Součástí testování letu byli samozřejmě i pasažéři. Australská společnost totiž netestovala jen technické vlastnosti letounu při tak dlouhé zátěži. Pod stejným drobnohledem, jako mechanika letadla byli i pasažéři. Konkrétně jejich zdravotní stav a stav organismu. Navíc nešlo o první takový počin. Již v říjnu tohoto roku se zkoumaly podobné účinky při letu New York – Sydney. Oba lety spojené pod projektem Sunrise. A že to bylo náročné, dokládali samotní pasažéři ihned po přistání. Největší problémy a nápor na organismus samozřejmě dělala dlouhodobá změna tlaku, u někoho nevolnosti a takzvaný jet lag. Tedy změna časového pásma.
Druhý svého druhu
Tento let bez mezipřistání mezi světovými metropolemi Londýnem a Sydney byl teprve druhý v historii, který se uskutečnil bez mezipřistání. Ten první se odehrál před třiceti lety, v roce 1989. Šlo o letou Boeing 747–400. I tehdy šlo o stejnou leteckou společnost jako nyní. Tehdy však trval let více jak 20 hodin. V současné době však nejsou podobně dlouhé lety výjimkou. Do tohoto okamžiku však je nejdelším pravidelným letem bez mezipřistání ten, který spojuje Singapur a Newark v USA. Tento let trvá 18,5 hodiny.