Nedaleko Podbořan bylo možná slovanské hradiště Wogastisburg. Zajímavý je ovšem i zámek Krásný Dvůr
Oblast Podbořanska byla osídlena už v neolitu. Název Podbořany odkazuje k lidu, který žil pod borovými lesy. V písemných záznamech je o nich první zmínka už v roce 1362. To byly malou vesnicí. Ta o dvě století později získala městská práva. Z historického hlediska je zajímavý nedaleký vrch Rubín, jenž má spojitost se slovanským osídlením. A kousek od města Podbořany stojí barokní zámek Krásný Dvůr. Jak je zřejmé, i toto místo nabízí spoustu zajímavého k vidění.
Vrch Rubín, Sámova říše a král Dagobert
Z města Podbořany je to na vrch Rubín necelých šest kilometrů pěší chůze. Na kopci lidé žili už v mladší době kamenné. Opevnění tu ale bylo vybudováno až v době bronzové. Hradiště bylo tvořeno nejen dřevěnými, ale také kamennými stavbami.
S vrchem Rubín se pojí pověst o tom, že v 7. století byly na území Sámovy říše přepadeni franští kupci. Vyslanec franckého krále Dagoberta I. na Sámově dvoře žádal o spravedlivou náhradu, které se mu ale nedostalo. Z tohoto důvodu bylo zahájeno válečné tažení franckého krále vůči Sámově říši. Zde oblehli slovanské hradiště Wogastisburg. Po třech dnech obléhání došlo k bitvě, to se psal rok 632, v níž Slované vojska krále Dagoberta I. porazili.
Přesné místo Wogastisburgu známé není. Ale podle některý indicií ho archeologové lokalizovali na vrchu Rubín u Podbořan. Byly zde totiž objeveny ostruhy, šipky a další archeologické nálezy, které potvrzovaly existenci slovansko-avarského osídlení v 7. století. Jiní archeologové zase poukazovali na místo při soutoku Dunaje a Enže nedaleko rakouského města Enns. Tak si můžete vybrat, čemu věřit.
V roce 2018 byla na vrchu Rubín postavena rozhledna se vzhledem dávného dřevěného hradiště. Uvidíte z ní až na Krušné hory, Doupovské hory, České středohoří.
Rozhledna Rubín. Foto: Gortyna, CC BY-SA 4.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rub%C3%ADn_rozhledna.jpg>, via Wikimedia Commons
Podbořany a první Lenin u nás
Město Podbořany se mohlo v roce 1928 pyšnit prvním pomníkem komunistického revolucionáře Vladimíra Iljiče Lenina mimo Sovětský svaz. Tehdy byl i jediným v tehdejším Československu. Později, už v době budování světlých zítřků v duchu socialismu, se svým vlastním Leninem mohla pyšnit snad každá vesnice a město. Dnes je na místě tohoto památníku malý parčík.
V Podbořanech si můžete prohlédnou kostel svatého Petra a Pavla, který stojí na místě původního gotického kostela z 15. století, jenž však na konci 16. století společně s městem vyhořel. Barokní kostel byl postavený v roce 1781. Nebo se podívejte do Muzea Podbořany v budově radnice. Představuje expozici věnovanou volyňským Čechům.
Zámek Krásný Dvůr
Z Podbořan si ale lze udělat výšlap i na zámek Krásný Dvůr, jenž je vzdálený asi 7,8 kilometru. V dubnu je zámek veřejnosti otevřený o víkendech v čase od 10:00 do 15:00 hodin. Prvním jeho majitelem byl Vilém z Krásného Dvora, který je připomínán v roce 1295. Do 17. století se zde vystřídalo několik vlastníků, než sem přišli Černínové z Chudenic, který zámek drželi až do roku 1945. Byl to František Josef Černín, jenž se v roce 1719 rozhodl přebudovat původní renesanční vilu na barokní zámek. Další členové rodu pak zámek vylepšovali dalšími dostavbami.
V současné době zámek postupně prochází rekonstrukcí. K vidění je celkem 18 místností v rámci jednoho prohlídkového okruhu. Místnosti jsou vybavené mobiliářem z 18. a 19. století. S průvodcem v dalším prohlídkovém okruhu se lze vydat i do zámeckého parku, kde se nachází řada romantických staveb.
Vstupné pro dospělého do zámku vás vyjde na 180 Kč, pro děti to budete mít za 50 Kč a pro seniory za 140 Kč. Za prohlídku parku dospělý platí 160 Kč, děti 40 Kč a senioři 130 Kč.
Zdroj: https://www.zamek-krasnydvur.cz/, Mapy.cz
Zámek Krásný Dvůr. Náhledové foto: SchiDD:, CC BY-SA 3.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schloss-Sch%C3%B6nhof.JPG>, via Wikimedia Commons
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.