Nechybělo moc a místo zámku v Buchlovicích bychom navštěvovali nemocnici
Protože už blízký hrad Buchlov šlechtě co do vybavení i vzhledu nestačil, vznikl v sedmnáctém století v jeho těsné blízkosti mnohem zdobnější a útulnější bratránek – zámek Buchlovice. Dnes můžeme obdivovat jeho nádherné interiéry i půvabné zahrady, ovšem napoleonské války mohly všechno nenávratně změnit.
Buchlovice byly postaveny po vzoru známých barokních staveb z Itálie. Bohužel neznáme jméno architekta, byť zadavatel byl jasný – Dětřich z Petřvaldu, který ho údajně postavil pro svou nespokojenou manželku Eleonoru z Colonna-Felsu.
Dva malé paláce naproti sobě
Na místě vás nejspíš překvapí, že uvidíte vlastně zámky dva – horní a dolní. Dolní zámek byl sídlem majitelů, Horní pak sloužil jako hospodářské zázemí a ubytovny pro služebnictvo. Pokoje pro hosty do něj byly zakomponovány až později. Oba zámky odděluje nádvoří s fontánou.
Návštěvníky lákají zejména nádherné interiéry s bohatou štukovou výzdobou a barevnými freskami. A najdete tu i cenné kolekce nábytku a dalšího nezbytného vybavení, některé dokonce z doby založení zámku.
Krušná historie napoleonských válek
Máme však opravdové štěstí, že se z těchto krás dnes můžeme těšit. V době napoleonských válek tu totiž Leopold I. Berchtold zřídil vojenskou nemocnici a se zámkem Buchlovice to vypadalo opravdu bledě. Naštěstí se jeho následovník Leopold II. Berchtold s tímto stavem nesmířil. Zámek nechal obnovit, mnoho vybavení dovezl z Buchlova a neváhal chybějící vybavení dokonce nakoupit v aukcích. Proto dnes můžeme obdivovat zámek Buchlovice opravdu ve vrcholné formě.
Nechybí salónek, zařízený podle Ludvíka XVI, Stříbrný salónek a sbírky porcelánu, jídelního vybavení nebo třeba nádherná kachlová kamna. Bez nadsázky lze říct, že každý pokoj ukrývá nečekané překvapení. Při prohlídce se tedy rozhodně nudit nebudete.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.