Nebojíte se? Máte rádi horory? Pak si tento výlet užijete
Když se vypráví o mumiích, většině lidí se nejspíš vybaví starověký Egypt (nebo otřepané strašidelné filmy), ale nabalzamovaná těla mrtvých budete moci objevit i u nás. Nejčastěji se jedná o jedince náboženských řádů a aristokraty, jejichž těla byla chráněna v co nejzachovalejším stavu, a to buď přirozeně vysušením, nebo odstraněním vnitřností a balzamováním.
Nemrtví vyprávějí své příběhy mnoha způsobech a koutech České republiky, a tak pojďme nashromáždit motivaci, kam se vydat za jejich podivnými osudy.
Neuvěřitelný údiv nad řeholnicí
Podivuhodně zachovalé tělo řeholnice Marie Elekty od Ježíše (1605-63) podněcuje již více než 350 let teorií. Zakladatelka řeholního společenství v Praze nebyla po svém odchodu odborně konzervována, její tělo však zůstalo zcela neporušené. Z jejího hrobu prý vyzařovala vůně fialek, proto nechal převor kláštera rakev nenápadně pootevřít. Sestry byly v šoku! Rakev byla zaplavena jakousi odporně páchnoucí tekutinou, ale samotné tělo zůstalo bez poskvrny.
Nejznámějším lákadlem je kapucínská hrobky
Není moc dobré, že do Brna lákají návštěvníky slavné hodiny připomínající robertka nebo vycpaný krokodýl, kterému říkají brněnský drak. Ve skutečnosti nekonečná hrobka pod kostelem Nalezení svatého kříže stále nabízí poslední azyl hrstce zachovalých bratří kapucínů. Ti odešli ke svému poslednímu odpočinku v speciálních rakvích: měly vysouvací patku, takže když byli mrtví odneseni do místa, kde budou odpočívat na věky věků, rakev se otevřela od patky, zesnulí vyklouzli ven a rakev se mohla znovu použít.
Mrtví byli tímto způsobem pohřbíváni přímo na zemi, s jednou nebo dvěma cihlami pod hlavou. Případ dochovaného těla Isabely Zinsendorfové je však zarážející – zemřelá byla pravděpodobně pohřbena živá! Její ruce nesou zjevné stopy po smrtelných křečích, což se připisuje moru, který v té době v Brně vypukl.
Mumifikovaná těla z kostela sv. Prokopa
V osmdesátých letech 20. století došlo při exhumačních pracích v kostele svatého Prokopa, kde byla uchovávána zachovalá těla, k narušení kanalizačního systému, což způsobilo narušení hrobky. Mumie se ve vlhkém prostředí začaly rychle rozkládat a musely být přemístěny. V roce 2000 byla těla uložena v broumovském klášteře, kde si je návštěvníci mohli opět prohlédnout. Tento odlehlý kout východních Čech stojí za návštěvu, i bez mumií!
Podivuhodná rarita v Klatovech
Určitou fascinaci evropského významu najdete v západních Čechách. V hrobkách pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce v Klatovech leží zachovalá těla asi čtyřiceti jezuitských duchovních a příznivců z pozic šlechticů, válečníků a měšťanů. Původně zde odpočívalo přes dvě stě mrtvých, ale při opravě střechy kostela ve 30. letech 20. století stavitelé narušili větrací systém a většina těl podlehla hnilobě. Poslední pohřeb se zde uskutečnil na konci 18. století, kdy Josef II. pohřbívání v kostelích z důvodu dobrých životních podmínek zakázal.
Konzervaci mrtvých zajišťoval speciální systém větracích kanálů. Mrtví byli uloženi do otevřených dubových chmelových kuželů, které fungovaly jako sterilní prostředí, a díky proudu vzduchu se těla během několika měsíců vysušila do podoby, kterou můžete vidět dnes. Ale nejde o hezkou podívanou, takže pokud jste slabší povahy, raději běžte úplně jinam…
Kam za nejstarší mumií?
V hrobce pod kaplí kostela svatého Ducha a Pavla v západočeských Kralovicích můžete objevit nejstarší dochovanou českou mumii. Jde o rodinnou hrobku vymřelého šlechtického rodu Gryspeků, kde byli uloženi k poslednímu odpočinku dospělí i děti. Čtrnáct z nich stále leží ve skleněných rakvích, které si budete moci prohlédnout.
Zdroje info: kudyznudy.cz, idnes.cz
Náhledové foto: Pixabay