Neandertálci byli chytřejší, než jsme si mysleli. Uměli používat i vícesložkové lepidlo
Pojďme cestovat časem do minulosti, kdy na Zemi ještě neandertálci, což představuje období asi před 430 000 až 30 000 lety. Když o někom prohlásíme, že se chová jako neandertálec, zpravidla tím nemyslíme něco pozitivního. Obecně se o neandertálcích traduje, že moc chytrosti nepobrali. Stále častěji ale vědci v souvislosti s tímto vyhynulým lidským druhem získávají nové poznatky, které hovoří v jeho prospěch.
Přítomnost neandertálců v českých zemích – jeskyně Šipka
Také naše republika se může pyšnit minulostí spjatou s existencí neandertálců na našem území. Dokladem jsou archeologické nálezy z jeskyně Šipka, která se nachází ve Štramberku v oblasti kopce zvaného Kotouč. V roce 1880 tu byla objeven kousek spodní čelisti neandertálského dítěte, jež tu žilo asi před 40 000 lety.
Pokud byste se chtěli do jeskyně podívat, vstup je volný po celý rok. Dostanete se k ní od základní školy na ulici Zauličí ve Štramberku, kde se nachází placené parkoviště. Od něho je to k jeskyni necelého půl kilometru pěší chůzí. Jeskyni nejspíš vyhloubila voda ještě v období před ledovými dobami. Portál krasové jeskyně je vysoký necelé 4 metry a široký asi 8 metrů.
Jeskyně Šipka, Štramberk. Foto: Jan Polák, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0tramberk,_are%C3%A1l_jeskyn%C4%9B_%C5%A0ipka_(02).jpg
Čím vším neandertálci vynikali
Neandertálci dokázali velmi dobře vyrábět kamenné nástroje – pěstní klíny, škrabadla, nožíky a rydla. Nástroje vyráběli i ze dřeva a kostí. Jako zbraně používali oštěpy s kamennými hroty, primitivní sekery a palice. Pro připevnění kamenných hrotů k dřevěnému oštěpu si vyráběli smolné lepidlo.
Nedávno se podle studie uveřejněné ve Science Advances podařilo zahraničním vědcům odhalit, že toto lepidlo, které používali neandertálci žijící na africkém území, bylo dokonce vícesložkové. Kromě březové smůly obsahovalo totiž i tzv. bitumen neboli živici, což je organická viskózní sloučenina černé barvy, jejíž součástí může být i asfalt či dehet. Další složkou bylo barvivo okr, které dalo lepidlu charakteristickou barvu.
Neandertálci byli zručnými a přemýšlivými řemeslníky, měli také umělecké cítění, jak dokládají jeskynní malby. Pro dorozumívání nejspíš používali jazyk nejasné podoby. Inteligencí se proto neandertálci mohli rovnat tehdejším lidem moderního typu.
Zdroj: https://www.iflscience.com/40000-year-old-multi-compound-glue-suggests-neanderthals-were-smarter-than-we-thought-73056, Wikipedia.org
Náhledové foto: Muzeum neandrtálců, Mettmann, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.