Návrat Milana Kundery do rodného Brna. Místo na legendárním hřbitově mu udělal komunistický pohlavár

Kundera, Brno, hrob, hřbitov, významná osobnost

Návrat Milana Kundery do rodného Brna. Místo na legendárním hřbitově mu udělal komunistický pohlavár. Legendární spisovatel Milan Kundera, který v létě 2023 ve věku 94 let opustil tento svět v Paříži, a jeho manželka Věra, která jej následovala o rok později, se vrátili do rodného Brna. Ne už jako tvůrci světové literatury, ale jako součást historie, kterou tu zanechali.

Místo posledního odpočinku mezi legendami

Milan a Věra Kundero­vi si přáli být pochováni v Brně, ve městě, kde to všechno začalo. A přání se jim splnilo – našlo se pro ně poslední volné místo v čestném kruhu brněnského Ústředního hřbitova. Zde už odpočívají další významné osobnosti české kultury a získat místo v tomto elitním kruhu ale není jen tak. Řada hrobů je chráněna jako památka, ale některé postupem času mizí nebo jsou přemístěny. A právě tohle se stalo i s místem, které se v roce 2009 uvolnilo rozhodnutím městské rady.

Kdo ustoupil Kunderovým? Příběh JUDr. Emanuela Barši

Původně zde totiž ležel Emanuel Barša, muž s pohnutým osudem. Byl to aktivní komunista, který se zapojil do československého Komsomolu a už 1. září 1939 byl zatčen. Prošel si peklem nacistických věznic – od brněnského Špilberku až po Dachau a Buchenwald. Po válce se vrátil do Brna jako hrdina, který se vrhl do budování obnoveného Československa. Vypracoval se na poslance i ředitele Státní filharmonie Brno. Když v roce 1971 zemřel, dostal místo mezi významnými osobnostmi města.

Návrat Milana Kundery do rodného Brna

Foto: Pixabay

Jenže historie má někdy temné zákruty. Po letech vyšlo najevo, že Barša se podílel na nechvalně proslulém babickém procesu – politickém monstrprocesu 50. let, kde padaly rozsudky smrti. Jako soudce z lidu měl prsty ve dvou popravách. Když se tahle skutečnost dostala na světlo, jeho rodina sama požádala o přesun hrobu jinam. A tak se místo v čestném kruhu uvolnilo pro jiné významné osobnosti – a nakonec i pro Milana a Věru Kunderovy.

Milan Kundera – doma i v exilu

Kundera, jehož knihy se staly symbolem moderní literatury, se po emigraci do Francie v roce 1975 dlouho vracet nechtěl. Jeho vztah s českými úřady byl napjatý – jeho díla byla zakázaná, a i když se později situace uvolnila, Kundera se držel spíš v ústraní. Dnes je ale jedno jisté – jeho návrat domů je stejně výjimečný, jako byly jeho knihy.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/soudce-barsa-posilal-lidi-na-smrt-jeho-hrob-uz-nebude-cestny.A090610_192811_brno_krc, https://medium.seznam.cz/clanek/knihomolka-milan-kundera-obsadi-hrob-po-komunistovi-ktery-byl-z-cestneho-kruhu-vynat-115499?utm_campaign=abtest275_search_icon_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&dop_req_id=7o2e2c8sNGA-202501251602&dop_id=115499&source=hp&seq_no=1

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.