Naučná stezka v blízkosti šumavské Vydry
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Šumava je hojně vyhledávanou turistickou destinací zejména pro svých osm ledovcových jezer, rozhledně Poledník nebo obrovským hradům v čele s Rabí či Velharticemi. Uniknout by vám však neměla ani naučná stezka táhnoucí se lesnatým kaňonem řeky Vydry. Ta patří k symbolickým částem Šumavy a hned vám také řekneme, proč tomu tak je.
Nedlouhá říčka nabízí pořádnou porci zážitků
Řeka Vydra pramení poblíž státní hranice se sousedním Německem a její hlavní zásobárnou vody je Modravský potok. Ačkoli její tok zaniká už po dvaceti kilometrech, kdy společně s říčkou Křemelnou utvoří řeku Otavu, turistům má rozhodně co nabídnout.
Proplétá se totiž velkým množstvím žulových balvanů, vytváří malé vodopády a postupem času mění tvář z nenápadné říčky na zurčivý potok, jenž je možné pohodlně sledovat z naučné stezky, která se táhne kousek opodál. Stezka byla původně vytvořena za účelem svážení dřeva, dnes už má čistě pěší charakter. Dokonce i cyklisté mají vstup na trasu zapovězen.
Na přibližně sedmikilometrové trase je rozmístěno několik informačních panelů, z nichž se dozvíte mnoho regionálních zajímavostí. Vyrazit přitom můžete jak z Antýglu, tak Čeňkovy pily. Antýgl je znám díky skvěle položenému autokempu, odkud se můžete za zábavou rozletět do všech stran. Dříve sloužil jako sídlo německých strážců hranic, kteří zároveň provozovali zlaté doly.
Čeňkova pila, kterou nechal postavit obchodník Čeněk Bubeníček (jak překvapivé, že?) před 150 lety, je dodnes v provozu a dodává energii nedaleké elektrárně Vydra. Tam na případné zájemce čeká Muzeum energie.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Co všechno vás čeká na trase v blízkosti Vydry
Počáteční stanoviště naučné stezky v blízkosti Vydry už jsme si rozebrali, nyní se tedy vrhneme na to, co turisty čeká v průběhu pěší výpravy. Oba břehy říčky spojuje Klostermannův most pojmenovaný po básníku Karlu Klostermannovi v délce třiceti metrů, jenž stojí na místě, kde se i v minulosti nacházela lávka.
Čekají vás také skalní útvary zvané hrádky, kamenná moře, obří prohlubně v korytě řeky nebo také viklany jmen Panna, Mnich či Baba. Občerstvit se pak můžete v jediné veřejně přístupné chatě s názvem Turnerova chata.