Národní parky: Tam najdete sopky a nejvyšší stromy
Jedná se o místa, kde má příroda stále navrch nad člověkem. Seznamte se s monstrózními stromy, silnými prameny nebo vysokými horskými vodopády. Osmnáct nejkrásnějších parků je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO!
Poznejte slavný domov Médi Bédi
Yellowstonský NP byl domovem slavné animované postavy. Mělo by být i známo, že park nabízí mnohem více než filmové zpracování. Pokud vstoupíte kamennými dveřmi do parku, ocitnete se v nejstarším národním parku. Yellowstone byl vyhlášen za chráněnou oblast v roce 1872. Z velké části se nachází ve státě Wyoming, ale jeho části zasahují i do Montany a Idaha. Celá oblast leží na nečinné sopce. Výsledkem je výskyt velkého množství horkých pramenů, gejzírů, bahenních sopek a vývěrů horkých plynů, tzv. fumarol.
Park disponuje stejnojmenným jezerem, které je největším a nejhlubším jezerem na americké pevnině. Název parku je odvozen od starého indiánského názvu pro řeku, který protéká parkem. Jeho břehy lemují vysoké žluté kamenné skály, takže název Yellowstone je příhodný. A když budete mít štěstí, narazíte tu na bizony! Na území parku se nachází přibližně 300 gejzírů a 10 000 horkých pramenů. Park také nabízí místa ke složení hlavy, ale musíte dávat pozor na medvědy.
Yosemite pyšnící se velkým vodopádem
Kalifornie je domovem třetího nejvyhlášenějšího parku na planetě, který ročně navštíví přes 4 miliony návštěvníků. Yosemitský NP byl vybudován v roce 1890 a od roku 1984 je pod ochranou UNESCO. Srdcem je překrásné Yosemitské údolí s nejvyšším vodopádem v Severní Americe. Yosemitský vodopád padá z výšky 739 metrů a nabízí zajímavou podívanou. Pozor, během léta vysychá! Park je proslulý svým velkým množstvím obrovských vodopádů, vysokými horami a nádhernými monolity. Největší z nich, přezdívaný El Capitan, trčí k nebi celou svou výškou 1095 metrů.
Název parku je odvozen od místního amerického názvu pro medvěda grizzlyho. Pokud budete mít štěstí, můžete jednoho z nich spatřit. Yosemitský park je pýchou severoamerické přírody – je domovem pum, medvědů, jelenů a mývalů. Celá oblast je protkána 1 300 km horolezeckými stezkami, což je skutečně pozoruhodné číslo.
Mohutné a obrovské stromy Sequoia
Osmnáct let po vzniku Yellowstonského NP, v roce 1890, byl založen první americký národní park, kde budete jako trpaslíci. Hlavním kouzlem parku jsou lesy sekvojovců, největších a nejobrovitějších živých forem na planetě. Tak jako všichni, musíte navštívit Obří les, kde roste největší strom planety – Generál Shermann. Jeho rozměry jsou kolosální – měří 83 metrů, jeho kmen je široký 24 metrů a jeho stáří se odhaduje na 2300-2700 let.
Celé území spadá do zóny nejpřísnější ochrany. Poslední strom zde byl pokácen v roce 1890 a od té doby se dřevorubecká sekera jejich dřeva nedotkla. Dřevo ze sekvoje je vhodné na štípání a je nevhodné k dalšímu zpracování.
Glaciers, území plné ledu
Seznam předních severoamerických parků zahrnuje i zástupce Kanady. Na území Britské Kolumbie leží NP Glaciers, kde je většina povrchu zajištěna ledem a nachází se zde více než 400 ledových ploch. Díky tomu je dobře známá mezi horolezci, ale zahrnuje také velké množství nebezpečných lavin. Největší pozornost si zaslouží hřebeny, tyrkysová jezera a zejména Rogers Pass – vysoký horský průsmyk ve výšce 1330 metrů. Kromě toho jsou tu velké vodopády a peřeje na řece Columbia nebo „fotolov“, sobů, pum a dalších živočichů.
Více než 1 000 kilometrů stezek nabízí i dlouhé výstupy, ale pozor na různé laviny, které už pohřbily nejednoho horolezce, který nedbal upozornění na všudypřítomných informačních tabulích.
Zdroje info: kudyznudy.cz, ckgo2.cz
Náhledové foto: Pixabay