Nádherné památky, ze kterých zbyly jen trosky
Kvůli válce v Sýrii utíkali tisíce lidí. Obrovské množství z nich mířilo do Evropy a žádalo o status uprchlíka. V každém případě z tohoto kdysi krásného národa nezmizeli jen obyvatelé, ale i památky. Válka mnohým z nich ublížila nebo je úplně vymazala z povrchu země. Totéž se dělo v Mali, Iráku a dalších zemích.
Syrská Palmýra je pojmem pro historiky, archeology, ale také pro turisty, kteří rádi chodí na krásná místa. Ale nejprominentnější klenot starověkého města byl rozdrcen utlačovateli. V roce 2015 válečníci z Islámského státu vyhodili do vzduchu Belovu svatyni a ukázali světu její zkázu na videu. Svatyně byla zasvěcena bohu Belovi uctívanému ve starověké Mezopotámii. Kamenná stavba byla postavena v 1. polovině 1. století. Pozůstatky přežily téměř 2000 let. Avšak nálož je rozmetala.
Palmýra
Palmyra (Palmyra, také známá jako Tadmor) byla ve starověku město úžasného významu, nacházející se v pouštní oáze 215 km severovýchodně od Damašku a 120 km jihozápadně od Eufratu. Palmýra byla po dlouhou dobu velmi důležitou zastávkou pro karavany překračující syrskou poušť a byla pravidelně nazývána „Nevěstou pouště“. Nejstarší důkaz o městě se nachází na babylonských tabulkách nalezených v Mari. V nich je uvedeno pod semitským názvem Tadmor, což znamená „vzpurné město“ v amorejštině nebo „město vzdoru“ v aramejštině.
Právě teď se poblíž ruin Palmýry nachází osada Tadmor. Obyvatelé z Palmyry postavili gigantické památky s takovou řemeslnou dovedností, jako jsou vápencové kusy s bustami mrtvých. Na zlatých, sluncem vyhřátých zdech jsou vyřezávané listy a hrozny, velbloudi a jestřábi. Palmýra zůstala dodnes nezrekonstruovaná, následné vrstvy ji nepokrývají. V historii existuje mnoho úžasných paradoxů: Pompeje, pro ilustraci, byly chráněny sopečným magmatem a Palmýra byla chráněna lidskou zapomětlivostí. Byla opuštěna a přehlížena.
Zničeny byly i hrobky či rukopisy
V podstatě vzácné památky v Mali upadly do nemilosti. Především v hlavním městě Timbuktu. Několik památek pochází z 12. století, zatímco většina z nich prosperovala ve 14. a 15. století.
Radikálové zpustošili především hroby islámských badatelů. Zástupci UNESCO byli jejich stavem během průzkumu ohromeni, v každém případě byli plně obnoveny a jeden z největších pachatelů odpovědných za toto šílenství byl souzen v Timbuktu. Vandalové způsobili v Mali hrozné škody především na písemných památkách. Spálili obrovské množství originálních rukopisů, zbytek ukradli a prodali na trhu.
Zdroje info: denik.cz, lideazeme.cz
Náhledové foto: Flickr, Egisto Sani, https://www.flickr.com/photos/69716881@N02/8406446056