Nádherná stopa rodu Medici u Litoměřic – zámek Ploskovice
Nemusíte jezdit do Itálie, abyste se mohli obdivovat typické medicejské vášni pro umění. Jeden nádherný příklad na vás čeká i v severních Čechách, a to na zámku Ploskovice nedaleko Litoměřic.
Nechala si ho postavit Marie Františka Toskánská, patřící právě do slavné italské rodiny Medici. A aby toho nebylo málo, pozvala si na tento jedinečný úkol mistra své doby – architekta Kiliána Ignáce Dientzenhoferova (tedy alespoň podle nejrozšířenějšího názoru vědecké obce). O počátcích zámku se toho totiž příliš neví – Marie Františka Toskánská se totiž se svým manželem Gastonem příliš dobře nesnášela. Nejspíš i proto nechala nakonec spálit všechny doklady a účty, jež se ke stavbě zámku vázaly. Nic podrobnějšího o jeho stavbě tedy nevíme. A co do autorství ho někteří podle stavebních rozborů připisují spíše Václavu Špačkovi, jež byl osobním architektem princezny M. F. Toskánské.
Z letního zámku soukromou rezidencí
Majitelkou z rodu medicejských to však teprve začalo. O něco později si zámek vybral jako svou soukromou rezidenci císař Ferdinand V. Habsburský (zvaný také Dobrotivý). A to se samozřejmě neobešlo bez nákladné přestavby. Zámek byl především navýšen o jedno patro. A k dekoraci interiérů byl pozván sám Josef Navrátil – jeden z nejlepších dekoratérů a malířů devatenáctého století.
Po smrti Ferdinanda V. přešel zámek Ploskovice do rukou posledního významného majitele – císaře Františka Josefa I. V době vzniku Československého státu zde pak sídlilo Ministerstvo zahraničních věcí a později jeho zdi hostily i nechvalně známou školu pro mladé nacisty – NAPOLA.
Na návštěvu do Ploskovic
Veřejnosti se brány zámku otevřely teprve v roce 1952. Dnes tu najdete hned čtyři prohlídkové okruhy – obzvláště zajímavé jsou Grotty, umělé jeskyně v suterénu zámku, jež se zachovaly ve své původní podobě z 18. století. Vstupné je velmi přívětivé a zámecký park je přístupný zcela zdarma.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.